UNICEF: Rreziku në Shqipëri, 25% e fëmijëve bisedojnë me të panjohur

Fëmijët mbi moshën 9 vjeç në Shqipëri kanë akses të palimituar në internet. Një raport i UNICEF ka nxjerrë në pah se 77% e fëmijëve përdorin telefonin çdo ditë dhe qëndrojnë mesatarisht 3 orë online, duke përdorur edhe kamerën pa dijeninë e prindërve.

Eksperienca e fëmijëve shqiptarë nuk ka asnjë ndryshim me atë të fëmijëve te vendet e tjera. Shumica e fëmijëve të moshës 9 vjeç kanë akses në internet përmes celularit, tabletit dhe kompjuterit”, thotë David Gvineria i UNICEF Albania, për Tv Klan

Shifrat bëhen alarmante kur sheh se 25% e fëmijëve bisedojnë online me dikë që nuk e njohin në jetën reale, dhe 16% kanë shkuar më tej duke takuar dikë që e kanë njohur fillimisht në internet.

Shpjegimi dhe përgatitja e fëmijëve për rreziqet dhe si të parandalojnë risqet, çfarë të bëjnë në fazat fillestare është pjesë e zgjidhjes. Pjesa e parë e zgjidhjes është të minimalizojmë risqet, që të kemi mundësi të adresojmë çështje që në fazat fillestare, që do të thotë se ne kemi nevojë për kapacitete të forta në zbatim të ligjeve, oficer policie, prokuror, gjykatës, punonjës social, mësues, që të bëjnë më shumë rreth çfarë po ndodh në botën dixhitale”, thotë Gvineria.

Bullizimi online është një nga risqet më të përhapura në kohën dixhitale, ndaj ngritja e strukturave eficente për të mbrojtur të miturit mbetet një sfidë.

Sipas David Gvineria: “Në Shqipëri janë vetëm disa njerëz që mund të jenë të përgatitur mjaftueshëm për të adresuar këto çështje si në shoqërinë civile ashtu dhe strukturat ligjore”.

Interneti përdoret për argëtim dhe rrjete sociale, Youtube është faqja më e përdorur, për t’u ndjekur më pas nga Instagrami dhe Facebook. Për ekspertët e UNICEF, lundrimi në internet është forma e re e të mësuarit, dhe ajo nuk duhet ndalur.

Në kohën moderne fëmijët dhe të rritur mësojnë pak më ndryshe se në shekullin e XVII apo VXIII. Është e njëjta gjë të imagjinosh një fëmijë në kohën tonë, të ndalosh të luajë jashtë, sa e tmerrshme është, të shikosh nga dritarja kur të gjithë luajnë, e njëjta gjë është të ndalosh fëmijën tënd nga mësim apo eksplorimi i botës në internet, ai do të ndihet i përjashtuar, kjo është pse them që interneti nuk është një monstër. Ai i ka të dyja të mirën dhe të keqen” shprehet David Gvineria

Prindërit dhe mësuesit janë më pak të informuar rreth teknologjisë se sa fëmijët.

Nisur nga ky fakt UNICEF ka hartuar edhe një sërë programesh për të ndihmuar më mirë ato se si t’i shpjegojnë fëmijëve rreziqet që vijnë nga interneti.

v.l/ Dita

/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11394,Camëri,133,Editorial,2608,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1819,Iliridë,376,Kosovë,3447,Kulture,920,Luginë,77,Moti,2,Politik,2306,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,560,Video,673,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: UNICEF: Rreziku në Shqipëri, 25% e fëmijëve bisedojnë me të panjohur
UNICEF: Rreziku në Shqipëri, 25% e fëmijëve bisedojnë me të panjohur
https://2.bp.blogspot.com/-QvnUVKALhUQ/XGBZC84eYII/AAAAAAAAg70/RAlG4gC6x9k8os13fEtmyenTsFlIBtb6wCLcBGAs/s640/EF0BD11D-8932-46E9-B030-33F0AFF33F05-905x395.jpeg
https://2.bp.blogspot.com/-QvnUVKALhUQ/XGBZC84eYII/AAAAAAAAg70/RAlG4gC6x9k8os13fEtmyenTsFlIBtb6wCLcBGAs/s72-c/EF0BD11D-8932-46E9-B030-33F0AFF33F05-905x395.jpeg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/unicef-rreziku-ne-shqiperi-25-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/02/unicef-rreziku-ne-shqiperi-25-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy