28 vjet nga eksodi i marsit 1991

– Ja fotot që APD ekspozoi tre vjet më parë –

Nga Gëzim Kabashi

4 mars 2019 – Në fillim të marsit 1991 mijra shqiptarë u larguan nga vendi, duke shfrytëzuar anijet e ankoruara në kalatat e portit më të madh të vendit.

Tre vjet më parë Autoriteti Portual APD, në bashkëpunim me Bashkinë Durrës dhe Agjencinë Telegrafike Shqiptare ATSH organizoi një fotoekspozitë me momente nga ditët e eksodit të marsit dhe gushtit të vitit 1991.

Një homazh për qindra e mijra të rinj e të reja që u larguan me anije nga vendi, duke i dhënë grushtin e fundit diktaturës. Kështu u konsiderua nga shikuesit e shumtë fotoekspozita “Porti i Durrësit – 25 vjet pas Eksodit”, e cila u hap më 2 mars 2016 në galerinë e arteve “Nikolet Vasia” të qytetit të Durrësit.

25 fotot e paraqitura me logon e ATSH-së mbanin firmën e fotografëve Gani Xhengo, Arben Çela dhe Mihal Progonati, dhe bashkë me ngjarjet e eksodit të vitit 1991 sollën edhe momente nga puna në port gjatë viteve 1970-1980.

Në javën e parë të marsit 1991 brenda 30 orësh në portin e Brindizit (Itali) janë ankoruar 24 mjete lundruese, me një numër të jashtëzakonshëm njerëzish nga Shqipëria.

Fotot e kësaj ekspozite paraqiten herë pas here nga APD në veprimtari të ndryshme njohëse në portin më të madh të vendit.

Burimi: http://illyriapress.com/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: 28 vjet nga eksodi i marsit 1991
28 vjet nga eksodi i marsit 1991
https://4.bp.blogspot.com/-MGQdmJD96Tg/XILUMDyvKCI/AAAAAAAAjeg/SnRcOJYImyg4nA1m5tnUz6BV_QuQUwuvwCLcBGAs/s640/Eksodi-1-640x391-681x409.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-MGQdmJD96Tg/XILUMDyvKCI/AAAAAAAAjeg/SnRcOJYImyg4nA1m5tnUz6BV_QuQUwuvwCLcBGAs/s72-c/Eksodi-1-640x391-681x409.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/28-vjet-nga-eksodi-i-marsit-1991.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/28-vjet-nga-eksodi-i-marsit-1991.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy