Anketa/ Kroatët e shqiptarët popujt që urrehen më shumë nga serbët

Serbët kanë më shume simpati për grekët dhe sllavo-maqedonasit, të cilët klasifikohen si kombet e tyre të preferuara, ndërsa nuk i duan shqiptarët dhe kroatët, sipas një studimi nga agjencia Faktor plus.

Hulumtimi i kësaj agjencie, publikuar javën e kaluar, trajtoi marrëdhëniet midis popullit serb dhe atij shqiptar, perspektivën e kësaj lidhjeje, pikat e mosmarrëveshjes, si dhe mundësitë dhe fushat e bashkëpunimit.

Ky hulumtim tregoi se edhe njëherë për traumat e thella historike, stereotipet, por edhe çështja e pazgjidhur e Kosovës dhe qëndrimet e politikanëve ndikojnë në marrëdhëniet midis serbëve dhe shqiptarëve.Ky hulumtim vuri nxjerri në pah se çfarë lloj opinionesh kanë serbët ndaj popujve të tjerë në rajon. Të anketuarit e e moshës 24-45, ku 43 për qind e tyre, thanë se kishin mendimin më pozitiv për grekët. Më të vjetër se 50 vjeç, sipas rezultateve të këtij hulumtimi, ata preferojnë maqedonasit, ndërsa më të vjetëe se 50 vjeç në krye të listës së kombeve të preferuara, pas Greqisë, është Mali i Zi.

Nga ana tjetër, serbët opinione negative më shumë kanë për kroatët dhe shqiptarët. Kjo dëshmohet nga fakti se deri në 33 për qind e të anketuarve kanë opinion negativë për shqiptarët, ndërsa 68 për qind e shqiptarëve i shohin serbët më negativisht./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Anketa/ Kroatët e shqiptarët popujt që urrehen më shumë nga serbët
Anketa/ Kroatët e shqiptarët popujt që urrehen më shumë nga serbët
https://3.bp.blogspot.com/-UZR4pRT4rTQ/XH_2TEslxEI/AAAAAAAAjLA/jP1acG5WXpcaYuYNbgH9jApE2BQa8ftagCLcBGAs/s640/9216C10E-EF5A-4049-970F-4C4CBF46679D.jpeg
https://3.bp.blogspot.com/-UZR4pRT4rTQ/XH_2TEslxEI/AAAAAAAAjLA/jP1acG5WXpcaYuYNbgH9jApE2BQa8ftagCLcBGAs/s72-c/9216C10E-EF5A-4049-970F-4C4CBF46679D.jpeg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/anketa-kroatet-e-shqiptaret-popujt-qe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/anketa-kroatet-e-shqiptaret-popujt-qe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy