Berat, rrugët e ngushta rrezik për jetën, banorët: Na ruan Zoti!

Në qytetin muze të Beratit, shfrytëzimi i çdo hapësire publike për pak shtesa më shumë në banesa ka bërë që rrugicat të ngushtohen së tepërmi dhe të rrezikohen nga zjarri. Në lagjen më të vjetër të qytetit, atë të quajtur “Murat Çelepia” rrugicat nuk kanë më asnjë hapësirë mes tyre.

Banesat janë shumë pranë njëra-tjetrës, duke mos krijuar asnjë hapësirë për lëvizjen e mjeteve. Vetëm pak javë më parë në këtë lagje një banesë e braktisur nga pronarët u përfshi nga flakët dhe sipas banorëve ishin vetë këta të fundit që ndihmuan në fikjen e zjarrit, duke mos lejuar përhapjen e tij në banesa të tjera.


I njëjti shqetësim për banorët lidhet dhe me ambulancën e cila në raste emergjente e kanë të pamundur të futen në këto rrugica, ndërsa nga ana tjetër Bashkia e Beratit synon që të vërë në jetë projektin e saj më të fundit për rehabilitimin e lagjeve.

Në qytetin muze të Beratit, shfrytëzimi i çdo hapësire publike për pak shtesa më shumë në banesa ka bërë që rrugicat të ngushtohen së tepërmi dhe të rrezikohen nga zjarri. Në lagjen më të vjetër të qytetit, atë të quajtur “Murat Çelepia” rrugicat nuk kanë më asnjë hapësirë mes tyre.


Banesat janë shumë pranë njëra-tjetrës, duke mos krijuar asnjë hapësirë për lëvizjen e mjeteve. Vetëm pak javë më parë në këtë lagje një banesë e braktisur nga pronarët u përfshi nga flakët dhe sipas banorëve ishin vetë këta të fundit që ndihmuan në fikjen e zjarrit, duke mos lejuar përhapjen e tij në banesa të tjera.

I njëjti shqetësim për banorët lidhet dhe me ambulancën e cila në raste emergjente e kanë të pamundur të futen në këto rrugica, ndërsa nga ana tjetër Bashkia e Beratit synon që të vërë në jetë projektin e saj më të fundit për rehabilitimin e lagjeve/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Berat, rrugët e ngushta rrezik për jetën, banorët: Na ruan Zoti!
Berat, rrugët e ngushta rrezik për jetën, banorët: Na ruan Zoti!
https://2.bp.blogspot.com/-Y7ulmcgWBJs/XIKcYiARWyI/AAAAAAAAjZg/wXJbMVUfgl8rfytmzbNlfZ5eQOW9fMunQCLcBGAs/s640/auto_berat-21551823751.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-Y7ulmcgWBJs/XIKcYiARWyI/AAAAAAAAjZg/wXJbMVUfgl8rfytmzbNlfZ5eQOW9fMunQCLcBGAs/s72-c/auto_berat-21551823751.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/berat-rruget-e-ngushta-rrezik-per-jeten.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/berat-rruget-e-ngushta-rrezik-per-jeten.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy