Britania del haptazi kundër ndryshimit të kufijve, ministri flet në parlament

Në një debat mbi Kosovën, sot në Parlamentin britanik ka folur Ministri Britanik për Evropë, Sir Alan Duncan.

Duncan foli për sfidat dhe përparësitë nëpër të cilat Kosova ka kaluar në këto 11 vjet, që kur u shpall shtet, përcjellë Indeksonline.

Ministri britanik ka thënë se “Arritja e marrëveshjes e bazuar në ndryshimin e kufijve, rrezikon stabilitetin në Kosovë-Serbi dhe rrezikon të vendos një precedent që mund të shfrytëzohet nga palët e treta në rajon dhe më tej.

Në anën tjetër ai e mirëpriti delegacionin shtetëror të Kosovës dhe theksoi se progresi në negociatat kërkon që të gjitha palët të “respektojnë të drejtën demokratike të Kosovës për të përcaktuar se si dhe nga kush, vendi është i përfaqësuar.”

Duke njohur mosmarrëveshjet aktuale ndërmjet qeverive të Kosovës dhe Serbisë, Alan u bëri thirrje të dy palëve që të ulin tensionet dhe të kthehen në negociata. Ndërsa në lidhje me tarifën e vendosur nga Kosova ai theksoi se “me partnerët tanë ndërkombëtarë i kemi kërkuar qeverisë së Kosovës për të përcaktuar hapat që synon të marrë për pezullimin e tarifave dhe për të mundësuar një kthim në dialog.”/Indeksonline/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Britania del haptazi kundër ndryshimit të kufijve, ministri flet në parlament
Britania del haptazi kundër ndryshimit të kufijve, ministri flet në parlament
https://4.bp.blogspot.com/-vEInIlkfKbY/XH7KODGIciI/AAAAAAAAjH4/RpgG5gKVIaIILdv45JkytC9S3HPPj221wCLcBGAs/s320/britania.png
https://4.bp.blogspot.com/-vEInIlkfKbY/XH7KODGIciI/AAAAAAAAjH4/RpgG5gKVIaIILdv45JkytC9S3HPPj221wCLcBGAs/s72-c/britania.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/britania-del-haptazi-kunder-ndryshimit.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/britania-del-haptazi-kunder-ndryshimit.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy