Bukuria e paskajshme e Ujmanit nuk merr frymë shqip, i ‘pushtuar’ komplet nga serbët (Video)

Liqeni i Ujmanit, pritet të jetë pikë e ndjeshme në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë.

Ani pse rreth 75 për qind e këtij aseti gjendet në territorin e Kosovës, por pretendimet e Serbisë janë që ta vë në kontrollin e saj për shkak të rëndësisë tejet të madhe ekonomike dhe strategjike për të dy vendet.

Përveç prodhimit të energjisë elektrike, uji nga ky liqen përdorët për ftohje të termocentraleve në Obiliq, për nevoja industriale në fabrikën e Feronikelit në Gllogoc, për furnizim me ujë për disa komuna (Mitrovicë, Vushtrri, Gllogoc, Skenderaj, Obiliq dhe Fushë Kosovë) si dhe për ujitjen e rreth 12 mijë hektarë tokë bujqësore në disa rajone të Kosovës.

Megjithatë pretendimeve të Beogradit, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kishte thënë se Ujmani do të jetë aset i shfrytëzueshëm i Kosovës dhe se për të nuk ka çfarë të pritet në Bruksel.

Lajmi.net ka qëndruar në Liqenin e Ujmanit, por ani pse gjendet në territorin e Kosovës, aty nuk shihet asnjë simbol shtetëror.

Madje, edhe veturat të cilat kalojnë në atë pjesë, shumica prej tyre i ndërrojnë targat.

Përveç simboleve, në këtë pjesë nuk ka as biznese të menaxhuara nga shqiptarët.

Penda e Ujmanit është ndërtuar midis viteve 1979-1984.

Ky liqen menaxhohet nga ndërmarrja hidroekonomike “ Ibër Lepenc” më seli në Prishtinë, në pronësi të Qeverisë së Kosovës./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Bukuria e paskajshme e Ujmanit nuk merr frymë shqip, i ‘pushtuar’ komplet nga serbët (Video)
Bukuria e paskajshme e Ujmanit nuk merr frymë shqip, i ‘pushtuar’ komplet nga serbët (Video)
https://4.bp.blogspot.com/-PHwRTLaWtTk/XIQpQLt0qoI/AAAAAAAAjmI/8_flALkorfYtLdEKCV1uj5YWdSL9uk5YwCLcBGAs/s640/gazivoda-640x396.png
https://4.bp.blogspot.com/-PHwRTLaWtTk/XIQpQLt0qoI/AAAAAAAAjmI/8_flALkorfYtLdEKCV1uj5YWdSL9uk5YwCLcBGAs/s72-c/gazivoda-640x396.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/bukuria-e-paskajshme-e-ujmanit-nuk-merr.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/bukuria-e-paskajshme-e-ujmanit-nuk-merr.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy