David Hale: Përkushtimi SHBA-së ndaj Kosovës nuk ka ndryshuar

Në një intervistë, nënsekretari i shtetit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, i ka ulur poshtë të gjitha spekulimet se raportet Kosovë - SHBA po eskalojnë.

Nënsekretari i shtetit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, David Hale, pas takimeve që ka zhvilluar me krerët e shtetit, Presidentin, Kryeministrin dhe Kryeparlamentarin, e ka dhënë një intervistë.


Intervista, ishte e fokusuar në dialogun Kosovë - Serbi, i cili dialog, sipas z. Hale, do të duhej të përfundonte me "njohjen reciproke të të dy shteteve".

Zyrtari i lartë amerikan ka thënë që SHBA dhe shtetet e BE'së në përgjithësi kanë qëndrim të njëjtë për zgjidhjen e problemit në mes të Kosovës dhe Serbisë.


Hale gjatë kësaj interviste është treguar jashtëzakonisht i matur në përzgjedhjen e fjalëve, duke mos akuzuar asnjë lider të Kosovës si pengues të dialogut. Ai madje ishte i kujdesshëm edhe për cështjen e taksës.

Spekulimet e javës së kaluar se ushtria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës do të tërhiqen nga Kosova, nëse Qeveria e Kosovës e pengon dialogun, nënsekretari i shtetit nuk i ka komentuar, por ka thënë që përkushtimi i SHBA've në Kosovë do të vazhdojë i pandryshuar.

"Asgjë nuk ka ndryshuar në përkushtimin tonë", ka thënë ai./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: David Hale: Përkushtimi SHBA-së ndaj Kosovës nuk ka ndryshuar
David Hale: Përkushtimi SHBA-së ndaj Kosovës nuk ka ndryshuar
https://1.bp.blogspot.com/-dK3k0sOQr8U/XIP9FrNYplI/AAAAAAAAjiU/JxMIVYMr29stF0FyKbw4pI8XzjvipaPwwCLcBGAs/s640/auto_David_Hale_prn1552137833.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-dK3k0sOQr8U/XIP9FrNYplI/AAAAAAAAjiU/JxMIVYMr29stF0FyKbw4pI8XzjvipaPwwCLcBGAs/s72-c/auto_David_Hale_prn1552137833.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/david-hale-perkushtimi-shba-se-ndaj.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/david-hale-perkushtimi-shba-se-ndaj.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy