Dimër shqiptar 1939 – 1941 (foto të rralla nga arkiva italiane)

Instituti Kombëtar LUCE (Isituto Nazionale LUCE) i Italisë fashiste u themelua më 1924.

Instituti me qendër në Romë kishte detyrë prodhimin dhe shpërndarjen e dokumentarëve dhe filmave kinematografikë.

Gjatë periudhës fashiste u kthye në instrumentin kryesor të propagandës fashiste.

Si në çdo mbretëri të nënshtruar ndaj kurorës së Savoiave, LUCE kishte misionin e vet edhe në Shqipëri.

Nga një ditë me reshje bore, fotografët e LUCE na kanë lënë këto fotografi të dimrave të vitit 1939 dhe 1941.

Fotot janë publikuar ditën e sotme në faqen e Drejtorisë së Përgjithshme e Arkivave në Facebook.

Bora, edhe pse e ftohtë, shpesh na bën nostalgjikë dhe… romantikë./ZgjohuShqiptar.info

Foto: Fototeka e AQSh (imazhe prodhuar nga Istituto Nazionale LUCE).

Foto: Fototeka e AQSh (imazhe prodhuar nga Istituto Nazionale LUCE).

Foto: Fototeka e AQSh (imazhe prodhuar nga Istituto Nazionale LUCE).

Foto: Fototeka e AQSh (imazhe prodhuar nga Istituto Nazionale LUCE).KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Dimër shqiptar 1939 – 1941 (foto të rralla nga arkiva italiane)
Dimër shqiptar 1939 – 1941 (foto të rralla nga arkiva italiane)
https://1.bp.blogspot.com/-ypESh1BI5JM/XIa9ozM-nKI/AAAAAAAAjzQ/H9ZdCc3H9gEIfjKXGlIvQE_RyPJ7z6Q0gCLcBGAs/s640/28336513_1727366333973946_747844440486563919_o-905x395.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-ypESh1BI5JM/XIa9ozM-nKI/AAAAAAAAjzQ/H9ZdCc3H9gEIfjKXGlIvQE_RyPJ7z6Q0gCLcBGAs/s72-c/28336513_1727366333973946_747844440486563919_o-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/dimer-shqiptar-1939-1941-foto-te-rralla.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/dimer-shqiptar-1939-1941-foto-te-rralla.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy