Dokumenti i CIA-së 1951: Përpjekjet e UDB-së jugosllave për të rekrutuar shqiptarët në Siri

Pas prishjes së marrëdhenive mes Shqipërisë dhe Jugosllavisë, në vitin 1948 UDB-a jugosllave kishte bër shumë herë përpjekje për të përmbysur pushtetin e Enver Hoxhës, por gjithmon kishte dështuar. Kjo dëshmohet edhe nga ky dokument i CIA-së i vitit 1951, shkruan fmimages.net

Dokumenti i CIA-së 1951:

Në fillim të tetorit 1951, Ljubo Kovaçeviç, Këshilltar i Ngarkuar i Çështjeve të Përkohshme të Legatës Jugosllave në Bejrut, shkoi në Damask, të Sirisë, me qëllim të intervistimit të disa refugjatëve shqiptarë. Në mesin e tyre ishte një shqiptar që sipas burimeve të CIA-së është identifikuar si Kolonel Leitnanti Myli, “bajraktar i një fisi në Malësi”.

Gjatë intervistës Kovaëeviq propozoi formimin e një komiteti për të ndihmuar në luftimin e regjimit të të Enver Hoxhës. Komiteti do të kishte mbështetjen e plotë politike dhe financiare të Qeverisë Jugosllave. Detyra e komitetit është që të udhëheqë guerilët nga territori i Jugosllavisë në Shqipëri. Refugjatëve u tha gjithashtu se pas rënies së regjimit të tanishëm në Shqipëri, komiteti do të merrte pjesë aktive në formimin e një republikë pro-Tito shqiptare.

Koloneli shqiptar refuzoj ofertën e serbëve.

CIA kishte arritur të identifikonte kolonelin shqiptar dhe besonte se ai ishte Muharrem Bajraktari, një antikomunist i përbetuar, thuhet në dokument./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Dokumenti i CIA-së 1951: Përpjekjet e UDB-së jugosllave për të rekrutuar shqiptarët në Siri
Dokumenti i CIA-së 1951: Përpjekjet e UDB-së jugosllave për të rekrutuar shqiptarët në Siri
https://1.bp.blogspot.com/-qif0IfJoPQI/XH2SWhlgAOI/AAAAAAAAjDk/ep-0E7z05V0etQ0Bcf91B7bNh7nwGW4cgCLcBGAs/s640/cia-dokument-800x420.jpeg
https://1.bp.blogspot.com/-qif0IfJoPQI/XH2SWhlgAOI/AAAAAAAAjDk/ep-0E7z05V0etQ0Bcf91B7bNh7nwGW4cgCLcBGAs/s72-c/cia-dokument-800x420.jpeg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/dokumenti-i-cia-se-1951-perpjekjet-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/dokumenti-i-cia-se-1951-perpjekjet-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy