Fabrici: BE do paqe mes Kosovës dhe Serbisë

Kreu i Delegacionit të Bashkimit Evropian në Serbi, Sam Fabrici ka thënë se Brukseli është i angazhuar për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

Fabrici, ka nënvizuar se Brukseli është i angazhuar për të arritur një marrëveshje. Kjo marrëveshje, thekson ai – do të jetë ligjërisht detyruese dhe ka për synim normalizimin e plotë të marrëdhënieve.

Fabrici, duke mos dashur ta komentoj deklaratën e fundit të Nënsekretarit të Shtetit Amerikan për Çështjet Politike David Hale, i cili tha se “qëndrimi i SHBA është një njohje e pranueshme reciprokisht e Kosovës dhe Serbisë”, theksoi se edhe qëndrimi i BE-së për njohjen e Kosovës është i qartë.

“ Ne jemi në favor të arritjes së një marrëveshjeje që do të jetë ligjërisht e detyrueshme, me normalizimin e plotë të marrëdhënieve”, deklaroi Fabrici.


Shefi i Delegacionit të Bashkimit Evropian në Serbi nuk ka dashur të komentojë pikëpamjet e partive të tjera apo rezultatin e mundshëm të dialogut.

Ndërkohë Hale gjatë qëndrimit të tij në Prishtinë deklaroi se, Kosova është përpara hapit kyç në rrugën drejt një të ardhmeje të begatë.

Sipas tij, për t’u arritur kjo gjë, duhet marrëveshja gjithëpërfshirëse në mes të Kosovës dhe Serbisë, në të cilën pika kyçe është njohja e qëndrueshme në mes të dyja shteteve. /ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Fabrici: BE do paqe mes Kosovës dhe Serbisë
Fabrici: BE do paqe mes Kosovës dhe Serbisë
https://1.bp.blogspot.com/-mNVIhFUfWnI/XIaOgNgBG6I/AAAAAAAAjuE/Ds5sJGKik_4kli-Qx805LkF34_g-WgrbACLcBGAs/s640/Tan2019-1-15_132437385_0_1000x0-1.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-mNVIhFUfWnI/XIaOgNgBG6I/AAAAAAAAjuE/Ds5sJGKik_4kli-Qx805LkF34_g-WgrbACLcBGAs/s72-c/Tan2019-1-15_132437385_0_1000x0-1.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/fabrici-be-do-paqe-mes-kosoves-dhe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/fabrici-be-do-paqe-mes-kosoves-dhe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy