Gazetari e ish-ministri rus: Moska e Uashingtoni zhvillojnë dialog konstant për Kosovën, por jo publikisht

Ndërmjet Moskës e Uashingtonit “bëhet komunikim konstant” në temën e Kosovës, ka thënë në një intervistë për agjencinë FoNet gazetari e shkrimtari rus Sergej Grizunov, transmeton Gazeta Metro.

“Unë nuk dua të zbuloj disa fshehtësi shtetërore, por pa marrë parasysh konfrontimegt e Moskës e Uashingtonit, pa marrë parasysh sanksionet e vëna Rusisë, dialogu vazhdon, por nuk është publik”, ka thënë Grizunov, i cili nga viti 1994 deri më 1996 ka qenë ministër i informimit i Rusisë

I pyetur se a janë të sakta ato që shkruajnë mediet se zgjidhja për Kosovën dakordohet edhe në linjën ndërmjet ShBA-ve e Rusisë dhe se a është procesi në përfundim, ai ka konfirmuar se “bisedime me këtë temë zhvillohen”.

Sipas njohurive të tij, Grizunova ka thënë se “nuk i di të gjitha detajet”, por ka shtuar se “ka qenë shumë i kënaqur kur është mbajtur takimi i Hashim Thaçit, të cilin e njeh personalisht, dhe Vladimir Putinit”, transmeton N1.

Sipas tij, “lidhjet e Thaçit me Amerikën janë shumëvjeçare dhe me të amerikanët janë në kontakte konstante”, por ai tash, thotë Grizunov, ka realizuar “nivel të komunikimit direkt” edhe me Putinin, me të cilin më herët nuk është takuar.

Nevojitet “kohë që të merren vesh Beogradi e Prishtina”, ka thënë shefi shumëvjeçar i Zyrës së agjencisë së lajmeve RIA Novosti në Beograd, e i cili mendon se është shumë me rëndësi që “Rusia e Amerika të mos bëjnë gabim e t’i shtyjnë në konflikt dy popujt”.

Ai nuk ka dashur të flasë rreth ndryshimit të supozuar të kufijve të Kosovës e Serbisë, njohjen e ndërsjellë të Serbisë e Kosovës, ulësen në OKB e marrëveshjet e ShBA-ve e Rusisë, Grizunov ka thënë se informatat për këtë temë janë “jozyrtare dhe sekret shtetëror”.

Rreth mundësisë që Rusia të votojë për ulësen e Kosovës në OKB, apo së paku të mos votojë kundër, ai ka përdorur paralele me Krimemë, transmeton N1./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Gazetari e ish-ministri rus: Moska e Uashingtoni zhvillojnë dialog konstant për Kosovën, por jo publikisht
Gazetari e ish-ministri rus: Moska e Uashingtoni zhvillojnë dialog konstant për Kosovën, por jo publikisht
https://2.bp.blogspot.com/-k3ME2bt0DCs/XIVKe1oiE0I/AAAAAAAAjos/YaBgTZzeV_odqmSYvRrzkhXrZvtwyQ9IwCLcBGAs/s640/Sergej-Grizunov-800x450-640x360.png
https://2.bp.blogspot.com/-k3ME2bt0DCs/XIVKe1oiE0I/AAAAAAAAjos/YaBgTZzeV_odqmSYvRrzkhXrZvtwyQ9IwCLcBGAs/s72-c/Sergej-Grizunov-800x450-640x360.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/gazetari-e-ish-ministri-rus-moska-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/gazetari-e-ish-ministri-rus-moska-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy