Gjenerali amerikan: Rusia kundërshton njohjen e Kosovës si shtet sovran

Komandanti i forcave të bashkuara të NATO-s në Evropë, gjenerali amerikan Curtis Scaparrotti, ka vlerësuar se situata e sigurisë në Ballkan është shumë e brishtë dhe se vendet e Ballkanit janë “cak kryesor i ndikimit të dëmshëm të Rusisë, e cila po e nnxit jostabilitetin regjional”, transmeton Gazeta Metro.

Radioja Evropa e Lirë ka transmetuar se Scaparroti gjatë paraqitjes para Komitetit për forcat e armatosura të Senatit amerikan ka vlerësuar se regjoni i Ballkanit është me rëndësi strategjike

“Bisedimet e Kosovës e Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve dhe arritjes së zgjidhjes afatgjatë e cila është e zbatueshme për të dy vendet aktualisht janë në pritje. Rusia po e nxit jostabilitetin regjional në përpjekjet për të penguar shtetet ballkanike në avancimin drejt integrimeve evropiane”, ka thënë gjenerali.

Ai ka theksuar se Rusia kundërshton njohjen e Kosovës si shtet sovran nëpërmjet ndihmës politike, ushtarak e ekonomike, me të cilën përpiqet të ruajë ndikimin e saj në Serbi.

Scaparrotti ka thënë se forcat e KFOR-it në Kosovë, të cilat i përbëjnë 3.500 ushtarë të vendeve anëtare të NATO-s dhe vedneve tjera, luajnë rol të rëndësishëm në ruajtjen e sigurisë dhe stabilitetit të rajon.

Scaparrotti para Komitetit për forca të armatosura të Senatit amerikan ka vlerësuafr se Rusia është “konkurrent afatgjatë strategjik, i cili ShBA-të e NATO-n i sheh si kërcënim kryesor për ambiciet e saj gjeopolitike”.

“Moska përpiqet të zgjeroje ndikimin e saj në shtetet periferike, për të rrënuar solidaritetin e NATO-s dhe për t’i prishur rregullat e mbështetuta në rendin ndërkombëtar”, ka thënë gjenerali amerikan, transmeton Beta./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Gjenerali amerikan: Rusia kundërshton njohjen e Kosovës si shtet sovran
Gjenerali amerikan: Rusia kundërshton njohjen e Kosovës si shtet sovran
https://2.bp.blogspot.com/-uFu6ZUsBSPk/XIFpxdSZDhI/AAAAAAAAjVI/-mEh9XTPORERBks8T1gv4KVjZZzb_Z-tACLcBGAs/s640/Curtis-Scaparrotti-gjeneral-640x366.png
https://2.bp.blogspot.com/-uFu6ZUsBSPk/XIFpxdSZDhI/AAAAAAAAjVI/-mEh9XTPORERBks8T1gv4KVjZZzb_Z-tACLcBGAs/s72-c/Curtis-Scaparrotti-gjeneral-640x366.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/gjenerali-amerikan-rusia-kundershton.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/gjenerali-amerikan-rusia-kundershton.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy