Gratë shqiptare janë të keqpaguara! 38 mijë prej tyre punojnë me paga minimale

Mbi 38 mijë gra të punësuara në subjektet private paguhen me pagën minimale pavarësisht punës me orare të zgjatura dhe kontributit që japin në kompani.

Të dhënat e Inspektoratit Shtetëror të Punës për vitin 2018, nxjerrin sërish në pah keqtrajtimin sa i përket pagesave tek femrat. E përkthyer në përqindje rezulton se 27 për qind e totalit të punëmarrësve femrave trajtohen me pagën 26 mijë lekë në muaj.

Po ashtu, raporti bën me dije se edhe informaliteti në vendin e punës vijon të mbetet i lartë, sidomos për gjininë femërore.

Konkretisht, nga 1580 punonjës informalë, 29.5 për qind prej tyre janë punëmarrëse gra dhe vajza. Sa i përket punës pa kontrata individuale në biznese, rezulton që në 2018-ën janë evidentuar 3661 punonjës, nga të cilët 39 për qind prej tyre janë punëmarrëse femra.

Ndërsa hendeku i pagesës për të njëjtin pozicion midis dy gjinive vijon të mbetet shqetësim. Gjatë vitit që lamë pas, Inspektorati Shtetëror i Punës ka ndërmarrë mbi 4 mijë inspektime më shumë, duke kontrolluar 12.297 subjekte private dhe shtetërore.

Sa i përket sektorëve, fokusi i inspektimeve ka qenë në sektorin e shërbimeve, tregti, hotele, bare-restorante ku informaliteti dhe abuzimet janë më të larta për shkak të punësimeve sezonale, ndërsa më pak vëmendje i është kushtuar sektorit elektricitet, gaz dhe ujë. Sa i takon qytetit, Tirana mban numrin më të lartë të inspektimeve./scan/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Gratë shqiptare janë të keqpaguara! 38 mijë prej tyre punojnë me paga minimale
Gratë shqiptare janë të keqpaguara! 38 mijë prej tyre punojnë me paga minimale
https://4.bp.blogspot.com/-JfMHyj2Y4gk/XIP4eP3lFEI/AAAAAAAAjh0/-qliHGPmeIsk0Cdg-sv8gKsw-rT-ITPNACLcBGAs/s640/rroba_1552118382-9668684.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-JfMHyj2Y4gk/XIP4eP3lFEI/AAAAAAAAjh0/-qliHGPmeIsk0Cdg-sv8gKsw-rT-ITPNACLcBGAs/s72-c/rroba_1552118382-9668684.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/grate-shqiptare-jane-te-keqpaguara-38.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/grate-shqiptare-jane-te-keqpaguara-38.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy