Gratë shqiptare më punëtore në rajon

Gratë shqiptare vlerësohen si më punëtoret në rajon. Një raport më i fundit i Organizatës Ndërkombëtare të punës tregon se pjesmarrja e grave shqiptare në forcat e punës është me e larta në rajon. Por, vetë gratë të pyetura për këtë raport mendojnë të kundërtën, ndërsa burrat e pohojnë atë.

Në të gjithë rajonin gratë shqiptare kanë përqindjen më të lartë të pjesmarrjes në Forcat e Punës.

Portali Our World in Data referuar të dhënave të organizatës ndërkombëtare të punës, tregon se pjesëmarrja e grave në Shqipëri është 47.22%, duke lënë pas Serbinë me 45.85% të grave pjesëmarrëse në forcat e punës.

Përqindja është edhe më e ulët në Maqedoni dhe Malin e Zi, ku sipas të dhënave të publikuara përqindja e grave pjesëmarrëse në forcat e punës është përkatësisht 42.46% dhe 42.15%.

Ndërsa Bosnja dhe Hercegovina renditen të fundit me 35.16% të grave që marrin pjesë në forcat e punës.

Por, vetë gratë shqiptare mendojnë ndryshe nga talboja që paraqet raporti.

"Nuk e besoj të jenë, do të ishin bërë burrat po kaq punëtorë dhe Shqipëria nuk do të ishte në këtë gjendje".

"Janë punëtorë si mit por jo në realitet. I sheh në lokale, bare".

Ndryshe nga gratë mendojnë burrat, të cilët shprehen me keqardhje për ngarkesën e punëve që kanë gratë.

" Janë punëtore dhe shumë të ngarkuara".

"Të gjitha janë në punë, burrat janë më dembela".

Në Europë, tre janë vendet ku pjesëmarrja e grave në forcën e punës është nën 40%: Italia, Bosnje dhe Hercegovina dhe Moldavia./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Gratë shqiptare më punëtore në rajon
Gratë shqiptare më punëtore në rajon
https://3.bp.blogspot.com/-MLfiB0TsJDs/XIU_x63h_xI/AAAAAAAAjn8/18U8SD2siGUgYyrQBx4jTUbC2FqSlLIeACLcBGAs/s640/auto_81552148500.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-MLfiB0TsJDs/XIU_x63h_xI/AAAAAAAAjn8/18U8SD2siGUgYyrQBx4jTUbC2FqSlLIeACLcBGAs/s72-c/auto_81552148500.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/grate-shqiptare-me-punetore-ne-rajon.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/grate-shqiptare-me-punetore-ne-rajon.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy