Greqia dhe Italia mbushen me shtetas shqiptarë, publikohen shifrat

Janë të shumtë emigrantët shqiptarë që jetojnë në dy shtetet fqinje si Italia e Greqia. Të detyruar nga kushtet e vështira ekonomike, shqiptarët kanë shkuar edhe më larg se në këto dy vende që fillimisht ka qenë “parajsa” e shumicës prej tyre.

Vendet anëtare të Bashkimit Europian kanë dhënë nënshtetësinë për 825 447 mijë persona përgjatë vitit 2017, ndërsa përfituesit kryesorë rezultojnë shtetasit nga Maroku, Shqipëria dhe nga India.

Kryesisht vendet ku kanë marrë më shumë nënshtetësinë shqiptarët janë Italia dhe Greqia. Në shtetin grek 34,305 persona morën shtetësinë greke në vitin 2017, një rritje prej 3 për qind krahasuar me 2016. Kjo konfirmohet nga shifrat më të fundit të Eurostat, të cilat u botuan këtë të mërkurë.

Shumica dërrmuese e atyre që morën shtetësinë greke ishin shtetas shqiptarë. Më saktë, 86.8 për qind ishin shqiptarë, 1.3 për qind ishin ukrainas dhe 1.1 për qind ishin nga Moldavia./ZgjohuShqiptar.infoKOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Greqia dhe Italia mbushen me shtetas shqiptarë, publikohen shifrat
Greqia dhe Italia mbushen me shtetas shqiptarë, publikohen shifrat
https://1.bp.blogspot.com/-_gaEoW09fQA/XIAPt72oEuI/AAAAAAAAjPg/l7tP0q2CEt84HSFyB8lKeiKWf2jTsCybwCLcBGAs/s640/passaport.png
https://1.bp.blogspot.com/-_gaEoW09fQA/XIAPt72oEuI/AAAAAAAAjPg/l7tP0q2CEt84HSFyB8lKeiKWf2jTsCybwCLcBGAs/s72-c/passaport.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/greqia-dhe-italia-mbushen-me-shtetas.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/greqia-dhe-italia-mbushen-me-shtetas.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy