Interi feston 111 vjetorin/ Historia tregon se e themeloi një shqiptar nga Çamëria

Sot skuadra e Interit mbush 111 vjeç dhe klubi zikaltër ka uruar të gjithë tifozët e tij për këtë ditë të shënuar duke postuar në rrjetet sociale për të ndarë gëzimin me fansat e shumtë. “Kanë ndryshuar njerëzit. Heronjtë e një nate dhe ëndrrat e një sezoni. Kanë ndryshuar kufijtë tanë dhe horizonti ynë.

Interi (3)


Edhe vetë historia jonë ka ndryshuar, sepse kur është unike, bëhet legjendë. Po, Interi ynë. E vetmja gjë e qartë që kemi nga ajo natë e 9 marsit të vitit 1908. E vetmja gjë që nuk do të ndryshojë kurrë,” shkruan klubi zikaltër.

Interi (1)

Por Interi është edhe pak shqiptar. Gjon (Giovanni) Parathimioti, shqiptari nga Çamëria, ishte një ndër themeluesit e klubit zikaltër dhe presidenti i parë i tij. Nuk shkonte në ndeshjet e Interit në stadium sepse i kishte dalë nami si ters për ekipin, derisa një ditë, shkon i maskuar dhe Interi fiton, me Paramithiotin që i jep fund kështu reputacionit të tij si tersndjellës. Gjithsesi aventura e tij në krye të klubit zikaltër nuk zgjat shumë, pasi shtatë muaj më pas, mazhoranca zvicerane e bordit drejtues, zgjodhi njërin prej tyre si president, Etore Shtraus. (BW)/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Interi feston 111 vjetorin/ Historia tregon se e themeloi një shqiptar nga Çamëria
Interi feston 111 vjetorin/ Historia tregon se e themeloi një shqiptar nga Çamëria
https://3.bp.blogspot.com/-Jx3CoOwUpAs/XIPwsl7G9mI/AAAAAAAAjhM/C9uGgkPsna8CEtCCjuymG3nmEt3DIRY2QCLcBGAs/s640/Interi-2.jpeg
https://3.bp.blogspot.com/-Jx3CoOwUpAs/XIPwsl7G9mI/AAAAAAAAjhM/C9uGgkPsna8CEtCCjuymG3nmEt3DIRY2QCLcBGAs/s72-c/Interi-2.jpeg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/interi-feston-111-vjetorin-historia.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/interi-feston-111-vjetorin-historia.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy