“Karnavalet ilire” në fotografi. Bozovca pellazge (FOTO/VIDEO)

Bozovca në Tetovë, është fshati që ruan ende me fanatizëm, tradita dhe zakone nga Iliria e lashtë. Së fundmi, atje u festuan ‘Karnavalet ilire”, në prag të daljes së dimrit dhe fillimit të stinës së pranverës. Festa është një rit i bazuar në zakonet e hershme pagane të ilirëve.Sipas vetë banorëve, këto karnavale janë të vjetra sa vetë populli shqiptar. Ato janë dëshmia dhe prezantimi i traditave shqiptare, që shprehin qartë orijginalitetin e shqiptarëve si popull autokton.“Karnavalet ilire” dhe janë një pasuri e rrallë me vlera etnologjike, sikur edhe vendbanimet e shumta në trevat mbarëshqiptare, që përbëjnë vlera të rëndësishme arkeologjike./ZgjohuShqiptar.info


 


 
KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Karnavalet ilire” në fotografi. Bozovca pellazge (FOTO/VIDEO)
“Karnavalet ilire” në fotografi. Bozovca pellazge (FOTO/VIDEO)
https://2.bp.blogspot.com/-eND_4DcSdSc/XIaoinr5-AI/AAAAAAAAjw0/kkAoXsuFrGwXjYx3RBKWPpUTVD_iy3BnwCLcBGAs/s640/1-16.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-eND_4DcSdSc/XIaoinr5-AI/AAAAAAAAjw0/kkAoXsuFrGwXjYx3RBKWPpUTVD_iy3BnwCLcBGAs/s72-c/1-16.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/karnavalet-ilire-ne-fotografi-bozovca.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/karnavalet-ilire-ne-fotografi-bozovca.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy