Kryeministrja serbe i përgigjet Haradinajt për ftesën për vizitë në Kosovë

Kryeministrja Ana Brnabiq ka theksuar se “nuk ka marr asnjë ftesë për takimin që duhet të mbahet sipas Haradinajt në fillim të prillit”, shkruan “Novosti”, transmeton “Bota Sot”

Ajo theksoi se kryeministrin e Kosovës Haradinajn se dëshiron të iu hedh hi në sy Bashkimit Evropian dhe ShBA-ve kinse për ftesë Beogradit për takim të kryeministrave të Ballkanit që do mbahet në prill në Prishtinë, ndonëse bënë gjithçka që asnjëherë mos të vij te takimi.

Brnabiç tha se ende nuk ka marr ftesën për takimin që do të mbahet në fillim të prillit sipas Haradinajt.

“Puna e tij është e lehtë nëse do ta kryej, thjeshtë le të realizoj marrëveshjet që janë arritur më herët, që të dëshmoj se janë partner përgjegjës në fjalën e të cilëve mund të llogaritet”, tha ajo.

Sipas asaj, Haradinaj duhet të respektoj marrëveshjen e stabilizim asociimit dhe CEFTA-së duke heq taksat në mallrat serbe, pastaj të implementoj marrëveshjet e Brukselit për formimin e asociacionit.

“Mirëpo e vetmja gjë e qartë është se ai nuk do të respektoj marrëveshjet. Ajo që është e re, tash ai as marrëveshjet me ShBA nuk i respekton”, tha Brnabiç.

Kryetarja e qeverisë tha se gjithçka që bënë Haradinaj shkon në drejtim të destabilizimit të raportit Beograd dhe Prishtinë dhe që mos të ketë dialog.

“Kur ai përsëriti se Prishtina nuk do heq taksat, ai nuk iu drejtua Beogradit, por atyre që i kërkuan të heq taksat. Me atë iu përgjigj BE-së dhe ShBA-ve”, tha ajo.

Brnabiç ka thënë se partnerët në Prishtinë duhet të shqetësohen se një hulumtim i UNDP-së thotë se 95 për qind e serbëve të Kosovës jetojnë në frikë.

Sipas asaj Beogradi është i përkushtuar për dialog dhe me asnjë hap nuk do përkeqësoj raportet me Prishtinën dhe se gjithë do jetë përgjegjëse.

Kryeministri i Kosovës ka paralajmëruar se në Prishtinë në prill do mbahet takimi i kryeministrave të vendeve të Ballkanit ku do të jetë edhe kryeministrja e Serbisë/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kryeministrja serbe i përgigjet Haradinajt për ftesën për vizitë në Kosovë
Kryeministrja serbe i përgigjet Haradinajt për ftesën për vizitë në Kosovë
https://1.bp.blogspot.com/-NwkXTCO-UoU/XIALMC8zRhI/AAAAAAAAjOE/NjoHcAzz6xcxGWB43SocF6Qbi5hbx1XCACLcBGAs/s640/auto_ramush1551884082.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-NwkXTCO-UoU/XIALMC8zRhI/AAAAAAAAjOE/NjoHcAzz6xcxGWB43SocF6Qbi5hbx1XCACLcBGAs/s72-c/auto_ramush1551884082.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/kryeministrja-serbe-i-pergigjet.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/kryeministrja-serbe-i-pergigjet.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy