Ky është krimineli serb që kishte rrethuar shtëpinë e Adem Jasharit (Dokument)

Kriminelii serb Milorad Ulemek Legija, kishte rrethuar shtëpinë e Adem Jasharit më 5 mars 1998.

Bazuar në të dhënat nga nota zyrtare e Departamentit të Sigurisë Shtetërore bërë dy muaj pas përleshjeve, një dokument i cili është poblikuar në mediat serbe tregon se si ishte zhvilluar operacioni në Prekaz.

Para se të vije agimi i 5 marsit, pjesëtarët e UÇK-së, sulmuan një patrullë policore në fshatin Laushë. Gjatë sulmit, dy pjesëtarë të forcave të policisë serbe u plagosëën. Forcat serbe u urdhëruan menjëherë për të shkuar më operacion sekret.

Atyre u është dhënë detyra e gjetjes dhe neutralizimit të pjestarëve të UÇK-së. Krimineli Milosad Ulemek, komandant i JSO, ishte përgjegjës për këtë veprim.


Përveç njësisë së tij, mbështetja u sigurua atyre në terren nga anëtarë të SAI, sipas një raporti që përpilua rreth dy muaj pas operacionit në Prekaz.

Siç thuhet në raport, shqiptarët, pasi sulmuan fshatin Laushë ata u larguan.

Adem Jashari dhe luftëtarët e tij nga Lausha u drejtuan për në lumin Drenica, në Prekazin e Ultë. Sipas gjetjeve operacionale të bazuara në dëshmitë e disa burimeve në vendbanimet në rrethin e Drenicës, UÇK-ja e përdorën këtë vend si një strehë më herët. Sipas dokumentit më herët ka pasur llogore të gërmuara dhe të betonuara. Një nga ato bunkerë ishte i rezervuar për Adem Jasharin. Bazuar në dëshminë e disa anëtarëve të njësive speciale që morën pjesë në aksion, ishte e padiskutueshme që komandanti i njësisë menjëherë filloi veprim neutralizimin – thuhet në dokument.

Sipas të dhënave operative të konfirmuara nga dy burime dhe nga vendorët, si dhe nga anëtarët e Njësisë së Operacioneve Speciale, Adem Jasharit iu janë dërguar në më shumë se dy thirrje për t’u dorëzuar.

Krimineli Ulemek urdhëroj që të fillon operacioni.

Rezistenca e anëtarëve të UÇK-së ishte e fortë, 66 familjar të Aem Jasharit u ekzekutuan. Në raport thuhet se 6 pjestar serbë të Legias ishin plagosuur, dhe 3 të Njesisë Speciale./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ky është krimineli serb që kishte rrethuar shtëpinë e Adem Jasharit (Dokument)
Ky është krimineli serb që kishte rrethuar shtëpinë e Adem Jasharit (Dokument)
https://2.bp.blogspot.com/-6dKI6I1gKIg/XIVqbeuVg0I/AAAAAAAAjrg/IggnnF0-kjUoxWEyypkEY8vAeXME54U6wCLcBGAs/s640/auto_Legija-adem-jashari1552211526%2B%25281%2529.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-6dKI6I1gKIg/XIVqbeuVg0I/AAAAAAAAjrg/IggnnF0-kjUoxWEyypkEY8vAeXME54U6wCLcBGAs/s72-c/auto_Legija-adem-jashari1552211526%2B%25281%2529.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/ky-eshte-krimineli-serb-qe-kishte.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/ky-eshte-krimineli-serb-qe-kishte.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy