Në ditën e mesuesit ,nxënësit e lugines s’kanë as abetare

Viti shkollor 2018-2019 që nisi në shtator, filloi pa libra në shqip për shqiptarët që jetojnë në Luginën e Preshevës në Serbi. Abetarja shqipe për klasat e para në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë ka qenë gjithmonë një temë për të cilën është folur dhe premtuar si në Kosovë ashtu edhe në Shqipëri.

Për këtë arsye, në 19 dhjetor të vitit 2018, “Faktoje” ka dërguar në mënyrë elektronike në adresë të Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë një kërkesë për informacion për të pyetur se çfarë po bëhet për abetaren shqipe në Luginën e Preshevës.

Teksa jemi në mes të muajit janar, asnjë përgjigje nuk ka ardhur nga kjo ministri në adresën tonë. Ministria në fjalë ka tejkaluar çdo lloj afati zyrtar që përcaktohet në Ligjin për të Drejtën e Informimit.

Ky ligj i vitit 2014 thekson se institucioni që merr një kërkesë për informacion nga çdo qytetar apo gazetar duhet të kthejë përgjigje brenda 10 ditëve punë.

Para 5 ditësh, “Faktoje” i rikujtoi me një tjetër e-mail ministrisë që po vonohet me përgjigjen, por ende heshtje.

Meqë ministria nuk ka kthyer përgjigje teksa po bëhet gati një muaj nga dërgimi i kërkesës, “Faktoje” bëri një ankesë për institucionin në fjalë në drejtim të Komisionerit për të Drejtën e Informimit.

Ajo që dihet është se ende nuk ka informacion nëse të paktën vitin e ardhshëm shkollor kjo abetare do të mundësohet nga Kosova apo Shqipëria të cilat mendohet se në një bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit të Serbisë do të bëjnë që fëmijët shqiptarë në Luginë do të mësojnë ABC-në në gjuhën amtare.

Gjithësesi, “Faktoje” do të vazhdojë të këmbëngulë që ta marrë këtë informacion nga ministria./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Në ditën e mesuesit ,nxënësit e lugines s’kanë as abetare
Në ditën e mesuesit ,nxënësit e lugines s’kanë as abetare
https://4.bp.blogspot.com/-BHxQK20wB9I/XIFmTwHayLI/AAAAAAAAjUo/5bPWjQ-J1I0MJLUaUsY1o3afN9umr4bVgCLcBGAs/s640/53287800_353830022010242_302934106495254528_n-640x337.png
https://4.bp.blogspot.com/-BHxQK20wB9I/XIFmTwHayLI/AAAAAAAAjUo/5bPWjQ-J1I0MJLUaUsY1o3afN9umr4bVgCLcBGAs/s72-c/53287800_353830022010242_302934106495254528_n-640x337.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/ne-diten-e-mesuesit-nxenesit-e-lugines.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/ne-diten-e-mesuesit-nxenesit-e-lugines.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy