Pacolli i drejtohet Vuçiçit: Kthehu në tryezën e dialogut me Kosovën

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli e ka ftuar presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç që mos të luajë rolin e molerit mes lindjes dhe perëndimit, por të kthehet në tavolinën e dialogut, ku ka thënë se po i presin me platformë.

Me anë të një statusi në Facebook, Pacolli shkruan se presidenti i Serbisë, Vuçiç duhet ta kuptojë se Serbia nuk mund të bëhet pykë në marrëdhëniet strategjike dhe të përhershme mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Republikës së Kosovës. Madje ai kërkon të dalët me retorikat agresive ndaj Kosovës.

Zotri Vuçiç e din fare mirë se në bisedime shkohet me platformë të qartë. Serbia nuk duhet të luhatet e kurthuruar në lojën e saj mes lindjes dhe perëndimit por duhet të ketë një platformë për bisedimet e ardhshme. E siguroj Vucicin që asnjë paqe e qëndrueshme dhe afatgjatë nuk mund të ndërtohet pa gjykimin e krimeve, prandaj në funksion të kësaj duhet të ketë një gjykatë e cila do të merrej me përgjegjësinë kriminale të Serbisë ndaj shqiptarëve të Kosovës. Rajoni duhet të pastrohet nga krimi dhe kriminelët që shëtisin të lirë gjithandej në Serbi e rajon

Në anën tjetër, Presidenti Vucic nuk ka pse të brengosët për komunitetin serb që jeton në Kosovë, sepse nuk ka komunitet në botë, që gëzon të drejta dhe siguri në nivelin që kanë qytetarët serb në Republikën e Kosovës. E për “gëlqerosje”… si theksoi ai, e ftoj që mos të luaj rolin e molerit në lojën lindje-perëndim, por të kthehet në tavolinë të dialogut ku po ju presim… me platformë”, ka shkruar ai./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Pacolli i drejtohet Vuçiçit: Kthehu në tryezën e dialogut me Kosovën
Pacolli i drejtohet Vuçiçit: Kthehu në tryezën e dialogut me Kosovën
https://2.bp.blogspot.com/-XyrKP-5Yv3w/XIUx5lQL67I/AAAAAAAAjm8/M8WHLAZETzwZN1exwpztpQ0YRgqvNJVZACLcBGAs/s640/BA6A20F9-1DDE-4B2C-B67D-0987E0227D28_w1023_r1_s-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-XyrKP-5Yv3w/XIUx5lQL67I/AAAAAAAAjm8/M8WHLAZETzwZN1exwpztpQ0YRgqvNJVZACLcBGAs/s72-c/BA6A20F9-1DDE-4B2C-B67D-0987E0227D28_w1023_r1_s-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/pacolli-i-drejtohet-vucicit-kthehu-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/pacolli-i-drejtohet-vucicit-kthehu-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy