Parlamenti Europian: Eshte koha të hapen bisedimet me Shqipërinë për BE

Parlamenti Europian thotë se Shqipëria i ka përfunduar detyrat e shtëpisë dhe i ftoi vendet anëtare që të nisin bisedimeve për anëtarësim.

Ky konkluzion jepet pas misionit faktmbledhës të shtatë anëtarëve të Komitetit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Europian, që qëndruan në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut prej 27 shkurtit deri më 1 mars.

Por ndërsa vlerësimeve, deputeti Tune Kelam, i cili e kryesoi delegacionin parlamentar në Tiranë dhe Shkup, paralajmëroi njëkohësisht se krahas vendosmërisë së treguar në zbatimin e reformave ekziston mungesë e unitetit kombëtar, që mund ta dëmtojë procesin e integrimit në BE të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

“Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kryen me vështirësi reformat kyçe dhe tani është me rëndësi që anëtaret e BE-së në bazë të atyre arritjeve ta pranojnë progresin e arritur dhe të vendosin fillimin e bisedimeve për anëtarësim këtë vit”, theksohet në një deklaratë.

Delegacioni iu bëri thirrje të dyja vendeve që të fokusohen te reforma e gjyqësorit, ekonomia, sundimit i ligjit dhe administrata publike./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Parlamenti Europian: Eshte koha të hapen bisedimet me Shqipërinë për BE
Parlamenti Europian: Eshte koha të hapen bisedimet me Shqipërinë për BE
https://2.bp.blogspot.com/-L4J4AA5EW5o/XH6TK01ytaI/AAAAAAAAjDw/2hm1v_v2GtQL4fOxEx5cINjFYKn6fO7ewCLcBGAs/s640/parlamenti-europian-650x358.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-L4J4AA5EW5o/XH6TK01ytaI/AAAAAAAAjDw/2hm1v_v2GtQL4fOxEx5cINjFYKn6fO7ewCLcBGAs/s72-c/parlamenti-europian-650x358.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/parlamenti-europian-eshte-koha-te-hapen.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/parlamenti-europian-eshte-koha-te-hapen.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy