Presidenti grek kërcënon Shqipërinë: S’ka BE pa hequr dorë nga çamët

Nga Mali i Zi, Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopoulos u ka dërguar një mesazh të qartë Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Turqisë.

Sipas tij nëse duan që këto vende të kenë një perspektivë evropiane, duhet të respektojnë plotësisht ligjet evropiane dhe të drejtën ndërkombëtare.

Kreu i shtetit helen thotë se Greqia mbështet perspektivën evropiane të Shqipërisë, por mosrespektimi i minoritetit grek dhe pretendimet për çamët, përbëjnë dy pengesa të pakapërcyeshme për Shqipërinë drejt Bashkimit Europian.

Rrjedhimisht, sjelljet si këto ndaj pakicës etnike greke, që brutalisht e nënvlerësojnë vlerën e jetës njerëzore ose që shkelin të drejtat themelore, për shembull, të drejtën e pronës, përbëjnë një pengesë të pakapërcyeshme për perspektivën evropiane të Shqipërisë.

Një tjetër pengesë lidhet me çdo pretendim të të drejtave të të ashtuquajturëve çamë shqiptarë, të cilët kanë qenë bashkëpunëtorë të pamëshirshëm të nazistëve, siç e ka vërtetuar historia”, tha Presidenti i Greqisë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Presidenti grek kërcënon Shqipërinë: S’ka BE pa hequr dorë nga çamët
Presidenti grek kërcënon Shqipërinë: S’ka BE pa hequr dorë nga çamët
https://2.bp.blogspot.com/-dUzbpq6dG_c/XIFey3cFSqI/AAAAAAAAjUU/12JIYpIFhv86GCV3YWWHDhUe8GuM1C7ZACLcBGAs/s640/1551976391-prokopispavlopulos_1551976714-8741833.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-dUzbpq6dG_c/XIFey3cFSqI/AAAAAAAAjUU/12JIYpIFhv86GCV3YWWHDhUe8GuM1C7ZACLcBGAs/s72-c/1551976391-prokopispavlopulos_1551976714-8741833.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/presidenti-grek-kercenon-shqiperine-ska.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/presidenti-grek-kercenon-shqiperine-ska.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy