Projekti që “gllabëron” para, 32,6 milionë euro për 10 vjet

Sheshi kryesor në qendër të Tiranës ka pësuar ndryshime të shumta përgjatë shekullit të fundit, nga pushtimi austro-hungarez në Luftën e Parë Botërore, tek periudha e monarkisë, regjimi komunist, e deri tek forma e tij e sotme.

I konsideruar si qendra kulturore, ekonomike e politike e vendit, ai u kthye dekadën e fundit në një betejë mes qeverive, që kanë sjellë plane e kanë bërë ndryshime me çdo ndërrim pushteti. Projekti i shqyrtimit të fakteve, faktoje.al sjell një faturë të tenderimeve e kostove të tjera që nga viti 2008 e deri më sot. Sa u ka kushtuar shqiptarëve ky shesh?

“Sheshi Skënderbej në total ka kushtuar 32.6 milionë euro. Nisi në vitin 2008 kur Edi Rama ishte Kryebashkiak, i cili nisi të realizonte një projekt me vlerë 6 milionë euro. Më pas vjen Basha në krye të Bashkisë së Tiranës, i cili sjell një projekt të tijin, një projekt provizor që kapi një kosto prej 6.6 milionë eurosh. Në vitin 2015 kur kryetar bashkie bëhet Erion Veliaj, ai solli përsëri projektin e Ramës me disa ndryshime dhe kostoja totale nga viti 2016 kur u dha tenderi për kompaninë fusha dhe deri më sot ka shkuar në vlerën e 20 milionë eurove”, shpreh gazetari Andi Bora.

Edhe pse tashmë kryeqyteti e ka një plan urbanistik, është ende e paqartë nëse sheshi Skënderbej do të ruajë identitetin aktual, apo do t’i nënshtrohet sërish ndryshimeve e punimeve shtesë, në dëm të xhepave të shqiptarëve./a2/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Projekti që “gllabëron” para, 32,6 milionë euro për 10 vjet
Projekti që “gllabëron” para, 32,6 milionë euro për 10 vjet
https://3.bp.blogspot.com/-wsiGf-Co7N8/XIP5bHJXL2I/AAAAAAAAjh8/s2Wf1gn1UZobrCQaw7oZk1yk4aXwAGpkACLcBGAs/s640/sheshi-i-tiranes.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-wsiGf-Co7N8/XIP5bHJXL2I/AAAAAAAAjh8/s2Wf1gn1UZobrCQaw7oZk1yk4aXwAGpkACLcBGAs/s72-c/sheshi-i-tiranes.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/projekti-qe-gllaberon-para-326-milione.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/projekti-qe-gllaberon-para-326-milione.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy