Serbia me skenar për shpërbërjen e Policisë së Kosovës në veri

Serbia vazhdon të propagandojë në dy pista, njërën se janë për dialog pa kushte me Kosovën dhe se duan gjetje të një zgjidhje përfundimtare, dhe tjerën duke përgatitur skenare nga më të ndryshmet që situata, veçanerisht në veri, të eskalojë.

Burime të mediave brenda institucioneve të sigurisë kanë thënë se Beogradi zyrtar tashmë është në përgatitje të një skenari të ri me qëllim të provokimit të situatës.


“Skenari i ri që është duke u përgatitur nga Serbia synon provokim të rëndë, pasi që qëllim ka shpërbërjen e Policisë së Kosovës në veri të vendit”, thonë këto burime.
Tutje këto burime thonë se në komunat e banuara me me shumicë serbe, kryesisht në Zubin Potok pjeëstarët serbë të Policisë së Kosovës, e që njëkohësisht vazhdojnë të jenë pjesë e strukturave ilegale paralele, planifikojnë që të inskenojnë rrebelim dhe mos të pranojnë më urdhra nga Komanda Qëndrore në Prishtinë.


“Ata planifikojnë që t’i shkëpusin lidhjet me Prishtinën, pra me Komandën e Përgjithshme të Policisë së Kosovës. Ky plan i tyre nga Beogradi dhe strukturat ilegale që veprojnë në këto pjesë”, theksojnë këto burime.

Sipas tij, ky skenari vije si rezultat i pakënaqësive të popullatës serbe me këto struktura si dhe ka për qëllim shpërqëndrimin e vëmendjes se opinionit publiki nga protestat masive kundër Vuçiqit, “1 nga 5 milionë.

“Po ashtu ky skenar është edhe shpërqëndrim nga dialogu përfundimtar Kosovë-Serbi, dhe problemet tjera të pritshme në Serbi. Është tashmë e qartë se situata politike dhe e sigurisë në Serbi është shumë e rëndë dhe Vuçiqit po i dalin gjërat nga kontrolli”, thonë burimet për Ballkanin.info.

Të kujtojmë se ditëve të fundit i gjithë spektri politik në Serbi është kërcënuar me ndërhyrje ushtarake në Kosovë nëse, sipas tyre, Prishtina “ushtron dhunë në veri dhe tenton ta fus nën kontroll këtë pjesë”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Serbia me skenar për shpërbërjen e Policisë së Kosovës në veri
Serbia me skenar për shpërbërjen e Policisë së Kosovës në veri
https://2.bp.blogspot.com/-zWhzuKDmzU0/XH1VDN4tiLI/AAAAAAAAi-g/tItKHrh7jC0P2nSrJQ-TCaI9tP948F0mACLcBGAs/s640/auto_policia-1200x6301551705334%2B%25281%2529.png
https://2.bp.blogspot.com/-zWhzuKDmzU0/XH1VDN4tiLI/AAAAAAAAi-g/tItKHrh7jC0P2nSrJQ-TCaI9tP948F0mACLcBGAs/s72-c/auto_policia-1200x6301551705334%2B%25281%2529.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/serbia-me-skenar-per-shperberjen-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/serbia-me-skenar-per-shperberjen-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy