Si u ndërtua një nga veprat më të bukura që sot duket natyrale “Liqeni Artificial” në Tiranë?! (Video)

Në vitin 1959 daton edhe Liqeni Artificial i Tiranës, një vepër e studentëve dhe të rinjve të atyre viteve.

Kristi Goga, inxhinier ndërtimi dhe doktor shkencash ka qenë një nga vullnetarët pjesëmarrës për ndërtimin e Liqenit Artificial. I ftuar në emisionin “Histori me Zhurmues” të autorit dhe drejtuesit Pandi Laço, Goga rrëfeu detaje lidhur me ndërtimin e Liqenit Artificial.

Kur unë kam qenë nxënës tek Teknikumi i Ndërtimit dhe kemi marrë pjesë të organizuar nga shkolla. Por puna e krahut lë për të dëshiruar edhe për cilësinë e punimeve, megjithatë njerëzit kanë derdhur djersë dhe kanë bërë maksimumin aty. Diga në atë kohë është veshur me gurë, sot nuk është më ashtu është me pllaka betoni.

Thellësia maksimale në liqen arrin deri në 14 metra. Ideja për ndërtimin e liqenit ka qenë ajo që është edhe sot, qëllimi turistik. Fillimisht ky ujë është përdorur edhe për të ujitur, është përdorur për të marë ujin nga aty për zonat industriale si Kombinati Misto Mane. Diga e Liqenit Artificial ishte diga e dytë projektuar dhe ndërtuar nga shqiptarët dhe është po Faredin Nuri që ka projektuar digën e parë në Kurjan të Fierit. Ai ka qenë kokë e hidroteknikës në Shqipëri, kishte mbaruar shkollën në Francë. Po ashtu ka qenë ideja që një pjesë të bëhej, edhe plazh dhe rëra të merrej nga jashtë, por kjo nuk u realizua sepse kishte kosto të madhe. Ndërtimi në atë kohë ishte shumë i lirë sepse kishte shumë punë vullnetare”, tregoi Goga.

*Ky material është pjesë përbërëse e arkivës së Televizionit Klan për periudhën 1998-2012 që do të publikohet në kanalin e ri në YouTube/RTV Klan/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Si u ndërtua një nga veprat më të bukura që sot duket natyrale “Liqeni Artificial” në Tiranë?! (Video)
Si u ndërtua një nga veprat më të bukura që sot duket natyrale “Liqeni Artificial” në Tiranë?! (Video)
https://1.bp.blogspot.com/-TIFgx3nmaUI/XIV12ckwiHI/AAAAAAAAjsg/Xa7Oip9TLQE5juIbpwqoBoNNi6vRXtxqACLcBGAs/s640/maxresdefault-1050x570.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-TIFgx3nmaUI/XIV12ckwiHI/AAAAAAAAjsg/Xa7Oip9TLQE5juIbpwqoBoNNi6vRXtxqACLcBGAs/s72-c/maxresdefault-1050x570.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/si-u-ndertua-nje-nga-veprat-me-te.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/si-u-ndertua-nje-nga-veprat-me-te.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy