S’ka shtyrje. Sipas Ministrit të Jashtëm pritet hapja e negociatave me BE

Megjithëse Shqipëria ka hyrë në një krizë politike, mazhoranca qeverisëse mendon se nga mbledhja e qershorit e këshillit të ministrave në Bruksel, do të kemi dritë jeshile për çeljen e negociatave për anëtarësim në BE. Detajet se ku bazohet ky optimizëm i dha ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj.

“Vendimi i këshillit thelbësor. Shqipëria ka përmbushur të gjitha detyrimet teknike për hapjen e negociatave. Reforma në drejtësi ka dhënë rezultatet më të larta të gjyqësorit. Shqipëria kontribut të çmuar në rajon. Shqipëria vepron në përputhshmëri të plotë me parimet dhe politikat e jashtme të BE. Shqipëria ka pasur mbështetjen absolute më tepër se të 25 vendeve anëtare për të hapur negociatat. Shqipëria sukses në 5 prioritetet kyçe. Vlera e takimeve të screening më shumë se teknike. Lufta kundër korrupsionit ka vazhduar të shënojë suksese të mëtejshme. Jemi besimplotë se rekomandimi i komisionit për hapjen e negociatave do të jetë pozitiv”, tha Gent Cakaj.

Gjatë takimit të Këshillit Kombëtar të Integrimit Cakaj po ashtu deklaroi se deri më tani nuk sinjale për një shtyrje vendimi përtej qershorit.

“Mund të ketë shtyrje të raportit të Komisionit Europian kjo nuk ndikon në mbledhjen e qershorit”, tha Gent Cakaj.

Në mungesë të kryetarit të këtij këshilli Genc Pollo, Taulant Balla që e drejtoi atë ishte në një gjatësi vale me ministrin në detyrë Gent Cakaj kur tha se: “Jemi shpresë plotë që do t’i hapim negociatat në Qershor. Duhet të vijojmë angazhimin për detyrimet që kemi në mënyrë të tillë që procesi vlerësimit nga komisioni të jetë koprehesiv për të gjitha çështjet dhe të jetë pozitiv”, tha Taulant Balla./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: S’ka shtyrje. Sipas Ministrit të Jashtëm pritet hapja e negociatave me BE
S’ka shtyrje. Sipas Ministrit të Jashtëm pritet hapja e negociatave me BE
https://1.bp.blogspot.com/-6EYg-0Apm-0/XIfzs_VWv4I/AAAAAAAAj2Y/pZWM3WRfsd8osDbLJLlCUsJt7b92EFzBQCLcBGAs/s640/auto_cakaj1552390801.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-6EYg-0Apm-0/XIfzs_VWv4I/AAAAAAAAj2Y/pZWM3WRfsd8osDbLJLlCUsJt7b92EFzBQCLcBGAs/s72-c/auto_cakaj1552390801.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/ska-shtyrje-sipas-ministrit-te-jashtem.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/ska-shtyrje-sipas-ministrit-te-jashtem.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy