Stublla e Vitisë është Korça e Kosovës

Në 7 mars është dita e mësuesit. Në këtë ditë, në shkollat tona, tradicionalisht flitet për shkollën e parë shqipe, e cila ishte hapur me 7 mars të vitit 1887 në Korçë.

Pak, ose aspak, flitet për shkollën e parë në gjuhën shqipe në Kosovë, e cila ishte hapur nga Dom Mikel Tarabuluzi në vitin 1905 në Stubëll të Vitisë.

Qeveria osmane, e cila kishte kohë që kishte lejuar të funksiononin dhjetëra shkolla në gjuhën serbe përgjatë gjithë Vilajetit të Kosovës, urdhëroi që kjo shkollë të mbyllej menjëherë.


U desh presioni i Vatikanit, Francës dhe Austro-Hungarisë që ky urdhër të kthehej pas. Prandaj, në ditën e mësuesit, Stublla e Vitisë është Korça e Kosovës.

Ministria e Arsimit dhe komunat duhet që Stubllën ta përfshijnë gjithsesi në kuadrin e ekskursioneve edukative, që tradicionalisht zhvillohen nga shkollat tona. /ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Stublla e Vitisë është Korça e Kosovës
Stublla e Vitisë është Korça e Kosovës
https://4.bp.blogspot.com/-ZRzeJIngNfo/XILkJcYblcI/AAAAAAAAjfQ/Rf6tSuJpz0oG_9RcoU7WFjwxUeNOL_WhACLcBGAs/s640/reportazh-111118.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-ZRzeJIngNfo/XILkJcYblcI/AAAAAAAAjfQ/Rf6tSuJpz0oG_9RcoU7WFjwxUeNOL_WhACLcBGAs/s72-c/reportazh-111118.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/stublla-e-vitise-eshte-korca-e-kosoves.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/stublla-e-vitise-eshte-korca-e-kosoves.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy