Taksa 100%, Reeker thirrje Kosovës për ta hequr: Mund të rrezikoni gjithçka

Ndihmës sekretari i ardhshëm i Shtetit për Europën dhe Azinë, Philip Reeker i bëri edhe një herë thirrje autoriteteve të Kosovës të pezullojnë taksën doganore të vendosur ndaj Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës, në mënyrë që t’i hapet rrugë dialogut dhe arritjes së marrëveshjes Kosovë – Serbi.

Këto komente, diplomati amerikan i bëri në Shkup ku po merr pjesë në një seminar dyditor për sigurinë, raportet rajonale dhe zhvillimin ekonomik, “Ballkani 360”.

Reeker tha se: “Normalizimi i marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë në kornizën e dialogut që po udhëhiqet nga BE-ja, është një mundësi e mirë për zgjidhjen e problemit që cungon gjithë Ballkanin. Nëse Prishtina zyrtare nuk kthehet në negociata siç ka thënë ‘pa kushte’, atëherë do të rrezikojë të ardhmen e saj europiane dhe jo vetëm”, tha zyrtari I larte amerikan.

Kosova, – nënvizoi ai, -nuk humb asgjë nëse negocion, por “mund të rrezikojë gjithçka nëse nuk ulet në tryezën e bisedimeve”.

Reeker ftoi nga ana tjetër edhe Beogradin, i cili sipas tij, ka qenë agresiv në negociata, të angazhohet për normalizimin e marrëdhënieve.

Megjithatë fokusi i diplomatit megjithatë ka qene me se shumti Kosova, dhe në këtë kontekst përmendi mbështetjen amerikane duke tërhequr vërejtjen për pasojat që mund të ketë mospezullimi i taksës./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Taksa 100%, Reeker thirrje Kosovës për ta hequr: Mund të rrezikoni gjithçka
Taksa 100%, Reeker thirrje Kosovës për ta hequr: Mund të rrezikoni gjithçka
https://3.bp.blogspot.com/-RtU8hXUnUjA/XH1qTe7YmoI/AAAAAAAAjAQ/-JE2JyqNuN0QkT-7Di2RWeRegUvrgwjUgCLcBGAs/s640/reeker-905x395.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-RtU8hXUnUjA/XH1qTe7YmoI/AAAAAAAAjAQ/-JE2JyqNuN0QkT-7Di2RWeRegUvrgwjUgCLcBGAs/s72-c/reeker-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/taksa-100-reeker-thirrje-kosoves-per-ta.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/taksa-100-reeker-thirrje-kosoves-per-ta.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy