Thirrja e ambasadorit të BE-së në Tiranë: Nëse nuk zgjidhet ngërçi politik, Shqipëria rrezikon integrimin

Në lidhje me situatën politike në Shqipëri foli sot nga Shkodra edhe ambasadori i Bashkimit Europian, Luigi Soreca.
Sipas tij është një rast i paprecedent djegia në bllok e mandateve parlamentare nga opozita.

Ai ka ftuar palët politike të tregohen të përgjegjshëm dhe të dialogojnë.

“Unioni europian është shumë i qartë gjatë 2 javëve të fundit ndaj situatës në Shqipëri. E drejta për të protestuar është për të gjithë dhe ne mbështesim të gjithë ata që protestojnë por kjo gjë duhet të jetë e paqme dhe pa nxitje për dhunë. Nxitja për dhunë është e pafalshme dhe ne presim që protestat në vijim të jenë pa nxitje dhune.

Situata është e paprecedent, kemi folur me të dyja palët. Jemi takuar me qeverinë si dhe opozitën. Opozita po mban qëndrim pa u kthyer pas dhe kjo është për të ardhur keq. Ja kemi thënë disa herë këtë gjë, por pa sukses.

Kjo ndikon në integrimin e Shqipërisë”, tha Soreca.

Ai u shpreh se i ka kërkuar qeverisë që të dialogojmë.

“I bëjmë thirrje të gjithë politikanëve të Shqipërisë që të mbajnë anën e qytetarëve. BE mbështet interesat e qytetarëve të Shqipërisë. Situata në vend minon këtë dëshirë të 93 % të qytetarëve shqiptarë për integrim dhe është anëtarësimin në BE qëllimi i jonë ndaj Shqipërisë.

Në rast moszgjidhje të këtij ngërçi, integrimi i Shqipërisë është në rrezik. Ftoj institucionet të luajnë rolin e tyre në demokraci, të kujdesen për interesat e banorëve. I bëjmë thirrje të gjitha palëve të marrin pjesë në zgjedhjet vendore si e vetmja mënyre demokratike”, tha ai./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Thirrja e ambasadorit të BE-së në Tiranë: Nëse nuk zgjidhet ngërçi politik, Shqipëria rrezikon integrimin
Thirrja e ambasadorit të BE-së në Tiranë: Nëse nuk zgjidhet ngërçi politik, Shqipëria rrezikon integrimin
https://3.bp.blogspot.com/-UyBHWzqRU2E/XIKfIn9NgrI/AAAAAAAAjZw/nu7R7zRvALwkeIBaKCOsvXKnlzdm8KYBQCLcBGAs/s640/soreca-1-770x433_1552046356-5010536-640x350.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-UyBHWzqRU2E/XIKfIn9NgrI/AAAAAAAAjZw/nu7R7zRvALwkeIBaKCOsvXKnlzdm8KYBQCLcBGAs/s72-c/soreca-1-770x433_1552046356-5010536-640x350.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/thirrja-e-ambasadorit-te-be-se-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/thirrja-e-ambasadorit-te-be-se-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy