Tradita e lyerjes së nuses ilire në prag të zhdukjes

Përgatitja e nuses fillon me lyerjen e fytyrës me krem të bardhë, ndërsa më pas bëhen vijat me pluhur nga ari dhe vizatohen rrathët si simbol i qiellit. Tre rrathët e artë që simbolizojnë ciklet e jetës janë të lidhura me njëri me tjetrin nëpërmjet linjave të arta.

Pikturimi i fytyrës së nuseve është traditë e lashtë e trashëguar deri në ditët e sotme në fshatin Lubinjë e Poshtme të Rajonit të Zhupës. Sot, kjo traditë është në prag të zhdukjes pasi që vetëm një grua 65-vjeçare vazhdon përgatitjen e nuseve të reja, sipas traditave të tyre, shkruan faqja zyrtare e CHwB.


Përgatitja e nuses fillon me lyerjen e fytyrës me krem të bardhë, ndërsa më pas bëhen vijat me pluhur nga ari dhe vizatohen rrathët si simbol i qiellit. Tre rrathët e artë që simbolizojnë ciklet e jetës janë të lidhura me njëri me tjetrin nëpërmjet linjave të arta. Këto linja simbolizojnë rrugët të cilat njeriu i kalon gjatë jetës së vet. Rrathët e brendshëm të kuq janë simbole të pjellorisë dhe e gjithë fytyra është e mbuluar me pika të kuqe dhe të kaltra, që përçojnë urimin për nusen e re që të ketë familje të shëndetshme dhe të lumtur./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Tradita e lyerjes së nuses ilire në prag të zhdukjes
Tradita e lyerjes së nuses ilire në prag të zhdukjes
https://1.bp.blogspot.com/-WAklWgTXP1A/XIgWoAEcKxI/AAAAAAAAj5Q/927DWYfzQ2cAblh7EZt8QW8AHDQEDQ0EQCLcBGAs/s640/auto_201607181140475196001468843388.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-WAklWgTXP1A/XIgWoAEcKxI/AAAAAAAAj5Q/927DWYfzQ2cAblh7EZt8QW8AHDQEDQ0EQCLcBGAs/s72-c/auto_201607181140475196001468843388.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/tradita-e-lyerjes-se-nuses-ilire-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/tradita-e-lyerjes-se-nuses-ilire-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy