Vuçiç meriton thjesht gishtin e mesit!

Aleksandër Vuçici i ka humbur nervat. Për të të gjithë politikanët e Prishtinës janë bandë. Flet kështu adhuruesi i madh i çetnikëve, përgatitësi i gjenocidit në Srebrenicë dhe ultranacionalisti që kërkonte zhbërjen e shqiptarëve. Në vitin 2019 shqiptarët në Ballkan nuk i frikësohen klithmave të tij primitive. Çfarë kërkon ky? Gishtin e mesëm, së paku.

Nga Enver Robelli

Kush është Aleksandër Vuçici? Në fillim të viteve ’90 ai ishte (dhe edhe sot është) adhurues i klubit të futbollit Cërvena Zvezda; Vuçici e nisi karrierën e simpatizantit të futbollit në folenë e Delije, grupit të fansave më barbarë serbë, që më vonë, të prirë nga Arkani, dogjën, vranë, prenë, grinë, plaçkitën kudo – nga Kroacia e Bosnja në Kosovë.

Kush është Aleksandër Vuçici? Kur Ratko Mlladici, Radovan Karagjiqi, Nikolla Kolevici, Momçillo Krajishniku dhe Bilana Pllavshici filluan luftën në Bosnjë me qëllim që këtë republikë jugosllave t’ia bashkojnë Serbisë së Madhe, Vuçici menjëherë u angazhua si moderator e gazetar në një radio të Pale, në çerdhen e çetnikëve në Bosnjë, prej nga organizohej rrethimi dhe terrorizimi i Sarajevës.

Kush është Aleksandër Vuçici? Një radikal që nuk ia bartte vetëm birrat babës së tij politikë, Vojisllav Sheshelit. Kur Shesheli kërkonte që kroatëve t’u nxirren sytë me lugë të ndryshkura, Vuçici ishte në vijën e parë të frontit të propagandës për të nxitur urrejtje kundër kroatëve.

Kush është Aleksandër Vuçici? Ai ministri i Informatave i Sllobodan Milloshevicit që ndalonte gazeta, gjobiste gazeta opozitare serbe dhe Kohën Ditore në Prishtinë, kërcënonte gazetarë; gjatë sundimit të tij u vra një gazetar që ishte kritik i regjimit; gazetarë të tjerë humbën vendet e punës; Vuçici instaloi censurën.

Kush është Aleksandër Vuçici? Është ai politikani që më 1995 kërcënonte nga foltorja e parlamentit serb se serbët do të vrisnin 100 myslimanë të Bosnjës për një serb të vrarë.

Në atë kohë, në korrik 1995, Serbia dhe serbët e Bosnjës po kryenin gjenocidin e parë në Europë pas gjenocidit të Adolf Hitlerit kundër hebrenjve. Krimet që i ka favorizuar partia e Vuçiqit janë kualifikuar si gjenocid nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë dhe nga Tribunali i Hagës për ish-Jugosllavi.

Në rrethana normale një politikan si Vuçici do të dënohej me burg për nxitje të urrejtjes ndëretnike në Ballkan. Meqë nuk ka parime, ai është kanakar i Federica Mogherinit dhe Johannes Hahnit, dy komisarëve më të dobët, më cinikë, më të paaftë që Bashkimi Europian ka pasur që nga rënia e Murit të Berlinit.

Kush është Aleksandër Vuçici? Ai që me banditët e tij dëshironte ta «stoliste» një rrugë në Beograd me emrin e Ratko Mlladicit, kriminelit serb të luftës, ndërkohë i dënuar nga Tribunali i Hagës për gjenocidin në Srebrenicë dhe për shumë krime të tjera në Bosnjë.

Kush është Aleksandër Vuçici? Një përfaqësues i egër i politikës banditeske të Beogradit, një politikë që në çerekshekullin e fundit i ka shkaktuar aq shumë viktima popujve të Ballkanit dhe popullin serb e ka paralizuar dhe shndërruar në peng të një kusari. Në vitin 2019 shqiptarët në Ballkan nuk i frikësohen klithmave të tij primitive. Çfarë kërkon ky? Gishtin e mesëm, së paku./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Vuçiç meriton thjesht gishtin e mesit!
Vuçiç meriton thjesht gishtin e mesit!
https://2.bp.blogspot.com/-CFacDV6VyYM/XIPlYH-pXrI/AAAAAAAAjgA/iod_khwYs98BvuWb_zlPbhBWTDcUdz5jQCLcBGAs/s640/vucic-1%2B%25282%2529.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-CFacDV6VyYM/XIPlYH-pXrI/AAAAAAAAjgA/iod_khwYs98BvuWb_zlPbhBWTDcUdz5jQCLcBGAs/s72-c/vucic-1%2B%25282%2529.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/vucic-meriton-thjesht-gishtin-e-mesit.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/vucic-meriton-thjesht-gishtin-e-mesit.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy