Zyrtari i lartë amerikan: Të ndalen provokimet në mes të Prishtinës dhe Beogradit

Nënsekretari Amerikan i Shtetit, David Hale do ta vizitojë Beogradin dhe Prishtinën këtë javë.

Në një intervistë për gazetën serbe ‘Danas’, Hale ka thënë se nuk munden “Shtetet e Bashkuara të Amerikës, apo dikush tjetër që të përcaktojë rezultatin final pas bisedimeve Prishtinë-Beograd.

“Ekziston mundësia që një zgjidhje përfundimtare të arrihet këtë vit, por vetëm nëse vazhdon dialogu. Është koha të ndalen provokimet nga të dy anët, të hiqet taksa dhe të dy vendet të vazhdojnë dialogun që udhëhiqet nga Bashkimi Evropiane dhe të arrijnë paqen”, ka thënë ai.

Sipas Hale, SHBA-të nuk kanë ndonjë recetë për zgjidhjen dhe thekson se vetëm Beogradi dhe Prishtina mund ta gjejnë zgjidhje.

Hale më tej ka theksuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk mund ta diktojnë rezultatin përfundimtar.

“Udhëheqësit dhe ekipet e tyre duhet të rinovojnë negociatat e drejtuara nga BE, të eksplorojnë të gjitha mundësitë dhe të komunikojnë me qytetarët e tyre me ndershmëri dhe haptazi. Në këtë proces, udhëheqësit e Serbisë dhe Kosovës kanë mbështetjen tonë të plotë”, ka thënë Hale.

Nënsekretari amerikan për çështje politike, David Hale do të vizitojë Kosovën më 9 mars, ndërsa një ditë më herët do të qëndrojë në Beograd./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Zyrtari i lartë amerikan: Të ndalen provokimet në mes të Prishtinës dhe Beogradit
Zyrtari i lartë amerikan: Të ndalen provokimet në mes të Prishtinës dhe Beogradit
https://4.bp.blogspot.com/-cPmpRnhzUVc/XIFtFtUw84I/AAAAAAAAjWo/76AJNSSAEbIfZ-uxByI3V0mkSuQImuD4gCLcBGAs/s640/politik.pn_.png
https://4.bp.blogspot.com/-cPmpRnhzUVc/XIFtFtUw84I/AAAAAAAAjWo/76AJNSSAEbIfZ-uxByI3V0mkSuQImuD4gCLcBGAs/s72-c/politik.pn_.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/zyrtari-i-larte-amerikan-te-ndalen.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/zyrtari-i-larte-amerikan-te-ndalen.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy