Kontrollorët turq e grekë në Rinas, shpërthen Meta pasi dështoi plani i bllokimit: Nuk do te zëvendësohen me të huaj, do të jenë…

Menjëherë sapo Edi Rama ka deklaruar se puna në aeroportin e Rinasit do të vijojë me kontrollorë turq dhe grekë, ka reaguar nga televizion Syri.net, Ilir Meta.

“Une i kam bere te qarte se per shkak te pandemise, paga dhe trajnimi duhet ti pershtatet kesaj situate.

Nuk jam dakort me lenien e detyres. Ka pasur mungese vullneti per nje zgjidhje sepse edhe me heret jane konstatuar probleme te menaxhimit te ketij institucioni, qe nuk kane marre pergjigje.

Populli shqiptar nuk do te zëvendësohet me popuj të huaj, por do jetë zot në vendin e vetë dhe në tokën e tij, ky vend do ketë fëmijë dhe të ardhme”, deklaroi Meta!

Nderkohe qe ka shpjeguar dhe gjithe ecurine e takimeve dhe shqetesimeve te kontrolloreve te aeroportit!

“Ata kishin që në qershor të vitit të kaluar, ku për shkak të pandemisë kishte probleme, është një proces i vazhdueshëm, me shqetësimin e tyre. Arsyeja që i prita më 31 mars, sepse ata kërcënonin, që nëse nuk merren në konsideratë shqetësimet e tyre do të ndërprisnin punën.

Takimi ka qenë tepër konstruktiv, unë i bëra të qartë që nëse prej pandemisë të ardhurat kanë rënë, duhet të jemi realist që pagat dhe trajtimi i përshtatet kësaj situate. Në fund të fundit ramë dakord dhe i thash që nuk duhet të ndërprisni këtë punë, sepse penalizon shtetin.

Më 2 prill, i kam drejtuar një shkresë kryeministrit dhe ministrave dhe kam apeluar për një zgjidhje të arsyeshme, ata pretendonin një zgjidhe në kushtet e Kosovës apo Maqedonisë. S’jam dakord me lënien e detyrës, apo reapezialet që ndodhën. Drama e zgjedhjeve është e rëndë për këdo.

Ngjarje të tjera do të shikoni, do të dëgjoni, e përralla me grushte shteti do të dëgjoni. Apo lajmet e djeshme që shpërndante qeveria që ushtria ka marrë kullën.

Shqipëria mund të bëhet bahçe e Bangladeshit, është bërë bahçe e Ndragehtës, e kanabisit, e krimit të organizuar. Unë nuk shikoj rrezik, sepse populli shqiptar do të shkoj në votime.

Ka gabuar opozita që iku nga Parlamenti, e nuk mori pjesë në zgjedhjet vendore, populli s’ka gabuar asnjëherë”, tha Meta.

Back to top button