Nga Ksamili në Dhërmi e Jalë/ Faqja e njohur: Ja 17 plazhet më të mira në Shqipëri që duhen vizituar

Faqa e njohur family destinations guide ka folur për plazhet e vendit tonë duke theksuar se Shqipëria është një vend i mrekullueshëm dhe i pasur historikisht në Evropën Juglindore.

Ky vend i ngjashëm me parajsën e vendeve si Greqia dhe Italia fqinje, është i njohur për vendet e tij arkeologjike, kështjellat e mrekullueshme dhe plazhet e pacenuara.

Plazhet e Shqipërisë janë të mrekullueshme me pamje mahnitëse dhe ujin e kristaltë.

Për t’ju ndihmuar të planifikoni pushimet perfekte të plotësuara për dëshirat tuaja, është bërë një listë më poshtë të plazheve më të mira në Shqipëri.

Faqa e nisë me Sarandën dhe plazhin e pasqyrave

1. Plazhi Pasqyre – Sarande

Plazhi Pasqyre - Sarande

Plazhi pasqyrave është më i preferuari që përmban shumë restorante aty pranë që janë të përballueshëm dhe ofron një ambient të përsosur mesdhetar.

2. Ksamil Beach — Saranda
Ksamil Beach — Saranda

Plazhi Ksamil është një nga plazhet më të mirë në të gjithë Evropën . Ajo përmban ujë kristal, një bregdet piktoresk me rërë të bardhë dhe pamje mahnitëse.

3. Dhërmi Beach — Himarë

Dhërmi Beach — Himarë

Plazhi Dhërmi, afërsisht 1 km i gjatë, është një vijë bregdetare simpatike që përmban një vijë bregdetare me guralecë dhe ujë të pastër blu.

4. Plazhi i Borshit

Plazhi i Borshit

Plazhi i Borshit, që shtrihet në 7 km, është vija bregdetare më e gjatë në Shqipëri. Ajo përmban pamje të pafund të detit Jon.

5. Gjipe Beach — Himarë

Gjipe Beach — Himarë

Plazhi i Gjipe është një vijë bregdetare e vogël, por e bukur, ideale për plazhet aventureske.

6. Plazhi Golem

Plazhi Golem

Plazhi Golem është një nga plazhet më të njohura në Shqipëri dhe vija e dytë më e madhe bregdetare në vend. Ajo ka një formë gjysmëhëne dhe përmban sfonde të gjelbërimit të harlisur dhe një vijë bregdetare me rërë të bardhë.

7. Orikum Beach — Vlore

Orikum Beach — Vlore

Plazhi Orikum është një vijë e bukur bregdetare që përmban ujë të kristaltë dhe bregdet zhavorri. Isshtë një preferuar nga vendasit dhe turistët për not dhe shëtitje me varkë për shkak të ujit të pastër.

8. Jali Beach — Himarë

Jali Beach — Himarë

Plazhi Jali ka dy emra të tjerë, Jala Beach dhe Jalë Beach. Është një nga plazhet më të bukura në vend, që përmban ujë kristal, që tërheq mysafirë nga pjesë të ndryshme të botës.

9. Palasa Beach — Himarë

Palasa Beach — Himarë

Plazhi Palasa, i njohur gjithashtu si Plazhi Palase, është i bukur dhe ka ujë blu të gazuar dhe një vijë bregdetare që është një përzierje e rërës së bardhë dhe zhavorrit.

10. Buneci Beach — Himarë

Buneci Beach — Himarë

Plazhi Buneci, i njohur ndryshe si Plazhi Bunec, është një vijë bregdetare e paprishur, fantastike për ata që kërkojnë një atmosferë më të qetë.

11. Plazhi i Lukovës – Lukove

Plazhi i Lukovës - Lukove

Plazhi i Lukovës është i vogël në përmasa, por plot mundësi argëtimi. Ka një sfond të pasur me gjelbërim dhe ujë bruz.

12. Livadhi Beach — Himarë

Livadhi Beach — Himarë

Plazhi Livadhi përmban një vijë bregdetare me gurë të bardhë, sfonde mahnitëse malore dhe ujë si pishinë.

13. Drymades Beach — Himarë

Drymades Beach — Himarë

Plazhi i Drymades është një vijë bregdetare me një vlerësim të lartë dhe një nga më të mirat që Shqipëria ka për të ofruar. Ka dy seksione, të ndara nga formacione shkëmbore.

14. Plazhi Narta – Vlorë

Plazhi Narta - Vlorë

Plazhi Narta, i gjetur brenda Lagunës së Narta, është simpatik dhe përmban ujë të qetë dhe të butë me pak ose pa dallgë.

15. Plazhi Mango – Sarandë

Plazhi Mango - Sarandë

Plazhi Mango, i njohur nga vendasit si Plazhi Mango, është një vijë bregdetare e gjallë dhe e gjallë me shumë hotele dhe bare në plazh.

16. Potami Beach — Himarë

Potami Beach — Himarë

Plazhi Potami, i gjetur në skajin verior të Gjirit të Himarës, është një nga plazhet më të mëdha në zonë.

17. Llamani Beach — Himarë

Llamani Beach — Himarë

Plazhi i Llamanit është një thesar i fshehur i futur mes maleve dhe detit.

Harta e Plazheve në Shqipëri

Back to top button