23 vite nga 14 shtatori ’98: Si u morën peng Kryeministria, Ministritë dhe RTSH-ja; militantë të armatosur kërkuan të rrëzonin Qeverinë Nano

Sot, më 14 shtator, bëhen 23 vite nga i ashtuquajturi grisht i shtetit në Shqipëri. Më 14 shtator 1998 mijëra persona të irrituar për vrasjen e Azem Hajdarit tentuan të rrëzonin Qeverinë e drejtuar nga Fatos Nano.

Grupe të armatosura morën peng për disa orë Kryeministrinë, RTSH, Gjykatën Kushtetuese, Ministrinë e Drejtësisë, Ministrinë e Kulturës, ndërsa një granatë u hodh në zyrën e kryetarit të Kuvendit, Skënder Gjinushi. Godina e Kryeministrisë u mbush me plumba.

Sali Berisha i la një ultimatum ish-kryeministrit Fatos Nano që të jetpe dorëheqjen. Ultimatum që Nano nuk e mori parasysh.

Rreth orës 10:00 të paradites së 14 shtatorit, kryeministri njofton për një skenar destabilizues. Një orë më vonë, kortezhi mortor, një pjesë e armatosur, drejtohet drejt Kryeministrisë. Një grup personash e çojnë arkivolin për nga dera e Kryeministrisë, ndërsa të tjerë qëllojnë me armë. Kryeministria braktiset nga punonjësit, ndërsa protestuesit sulmojnë me granatahedhës dhe bomba.

Mediat botërore e ndoqën lajmin dhe e raportuan atë si një grusht shteti të mirëfilltë. Në fakt ngjarja kishte të gjitha elementet e një grushti shteti. Bulevardi “Dëshmorët e Kombit” dhe rrugët kryesore të Tiranës ishin mbushur me tanke dhe civilë që qëndronin mb to. Njëherësh me Kryeministrinë, persona të armatosur morën nën kontroll edhe Radio Televizionin Shqiptar.

Për disa orë ata ishin edhe personat që ju treguan gazetarëve dhe moderatorëve të asaj kohe se çfarë duhet të thonin për shqiptarët që ndiqnin me ankth ngjarjet e Tiranës.

Përcjellja për në banesën e fundit e Azem Hajdarit u kthye në një kryengritje të armatosur. Tirana kaloi orë të vështira për gjatë gjithë datës 14 shtator dhe nuk dihej se si do shkonin ngjarjet nëse nuk do ishte ndërhyrja energjike e diplomatëve amerikanë.

Të paktën kështu u shpjegua në atë kohë tërheqja e njerëzve të armatosur dhe dorëzimi i tankeve që ju rrëmbyen Gardës së Republikës.

Departamenti Amerikan i Shtetit dënoi grushtin e shtetit dhe deklaroi se nuk njihte asnjë pushtet që dilte nga dhuna. Po atë pasdite, Ambasadorët e SHBA-BE në Tiranë i dërguan mesazh Fatos Nanos që të mos jepte dorëheqjen, ndërsa e garantuan se nuk do të njihnin asnjë pushtet të dalë nga dhuna.

Në 14 shtator 1998 ora 19.00, Ministri i Brendshëm Perikli Teta jep ultimatumin për dorëzimin e TVSH-së. 3o minuat më vonë, dorëzohen grupet e armatosura të PD-së dhe ministri Perikli Teta deklaron se kishte dështuar tentativa për grusht shteti.

Back to top button