FOTO/ Abazoviç merr pjesë në festimet e Ditës së Flamurit dhe Festës kombëtare të Shqipërisë në Podgoricë

Në një pritje të madhe të ambasadës së Shqipërisë në Mal të Zi, me praninë e autoriteteve të larta politike, trupit diplomatik, përfaqësuesve të shquar të shoqërisë civile, të popullit shqiptar atje, u festua 110 vjetori i Pavarësisë dhe Dita e Flamurit.

Në pritje mori pjesë dhe kreu i qeverisë së Malit të Zi, Dritan Abazoviç.

Në fjalën e tij përshëndetëse, ambasadori i jashtëzakonshëm dhe fuqiplotë, Ridi Kurtezi vlerësoi nxitjen që kanë marrë marrëdhëniet dypalëshe shqiptaro malazeze me ardhjen në krye të ekzekutivit, të zotit Abazoviç, posaçërisht në fushën e infrastrukturës që lidh dy vendet.

Ura mbi Bunë, Buna e lundrueshme, ishin dy projektet që theksoi si drejtime të reja të bashkëpunimit, ambasadori në fjalën e tij.

Ai shprehu fjalë simpatie për kontributin e shqiptarëve në stabilitetin dhe qeverisshmërinë e vendit mik, me të cilin vitin që vjen dy qeveritë do të zhvillojnë mbledhje të përbashkët./m.j

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri

Back to top button