Paradoksi/ Shqiptarët me gomone, britanikët dynden drejt vendit tonë për të kaluar pushime dimërore me pak para

Britanikët e varfër po dynden për të kaluar dimrin në Shqipëri. Shumë prej tyre po përfitojnë sa më shumë nga fluturimet e lira dhe hotelet edhe më të lira dhe po shkojnë drejt republikës së vogël, e cila krenohet me një klimë mesdhetare dhe me diell gjatë gjithë vitit.

Kjo vjen në një kohë kur pretendohet se deri në 80% e emigrantëve që mbërrijnë me varka të vogla në brigjet e Britanisë së Madhe janë shqiptarë.

Ekspertët e udhëtimeve thonë se kanë parë një rritje të udhëtimeve në vend kohët e fundit – me shumë muaj që zgjasin pasi britanikët shfrytëzojnë sa më shumë faktin që të jetosh atje është mesatarisht 64% më lirë se në MB.

Një zëdhënës i Travel Republic tha: “Shtatori është muaji kur shumica e njerëzve e kalojnë atë në Shqipëri dhe ata priren të qëndrojnë për katër”.

Fluturimet për në Shqipëri kushtojnë vetëm 24 £, me tetë linja ajrore që udhëtojnë drejt vendit.

Një gotë do t’ju kushtojë vetëm 1 £, ndërsa një apartament me tre krevate direkt në plazh kushton vetëm 280 £ në muaj.

Hotelet me pesë yje mund të kushtojnë më pak se 3 paund një natë.

Ishulli grek i Korfuzi është vetëm një xhiro me varkë 30 minuta larg nëse dëshironi një ekskursion në fundjavë dhe temperaturat në Shqipëri mbeten rreth 20 gradë gjatë muajve më të ftohtë të Mbretërisë së Bashkuar.

Një pensionist i cili është një fans i zjarrtë i Shqipërisë tha: “Unë e vizitoj pasi është shumë më lirë dhe më e bukur se MB në dimër, veçanërisht për momentin”.

“Unë mund të përfundoj me pensionin tim britanik ende në portofolin tim në fund të muajit”.

Francesca Masotti, një eksperte në Shqipëri që shkruan për faqen këshilluese Culture Trip, shtoi: “Një nga gjërat më të mira të udhëtimit në Tokën e Shqiponjave do të mirëpriteni nga vendasit. Shqipëria është një nga vendet më miqësore që do të vizitoni ndonjëherë.

“Shqipëria është gjithashtu një nga vendet më pak të rrezikshme në Evropë. Por vizitorët duhet të sigurohen që të sjellin me vete një palë pantallona elastike, sepse kuzhina është fantastike… dhe plotësisht e përballueshme.”

Back to top button