“U thashë që isha në gjakmarrje “/ Shqiptari mashtron zyrën britanike të emigracionit: Merr leje 3-vjeçare qëndrimi në Angli

Një emigrant shqiptar ka treguar se sa lehtë ishte në gjendje të luante më sistemin e refugjatëve në Mbretërinë e Bashkuar me gënjeshtra të vrazhda dhe të fitonte lejen për të jetuar këtu ligjërisht për tre vjet. Geri Buci, ka zbuluar se si ai ‘u fut në vend’ duke përdorur një pasaportë italiane edhe pse nuk e fliste gjuhën më pas u tha zyrtarëve britanikë të emigracionit se jeta e tij ishte në rrezik pasi ishte viktimë e një ‘gjakmarrje’ e cila do ta rrezikonte nëse kthehej në shtëpi.

Atij iu dha leja për të qëndruar ndërsa historia e tij e sajuar u hetua dhe arriti të qëndrojë tre vjet derisa përfundimisht u deportua. Ndërkohë ai mundi të gjente punë duke paguar dhjetëfishin e asaj që mund të bënte në vendin e tij. Tani në qytetin qendror shqiptar të Burrelit, ku u rrit, Buci po punon në një restorant lokal, i cili është i popullarizuar nga të rinjtë që planifikojnë të udhëtojnë ilegalisht në MB.

Duke shkëmbyer videot më të fundit të Tik Tok, të cilat zbulojnë rrugët më të mira nga brigjet franceze për në Britani, miqtë e tij janë të prirur të dëgjojnë se si ai arriti të hynte në vend dhe të fitonte 150 paund në ditë ose më shumë duke punuar në restorante dhe kantiere ndërtimi. Si një vend kandidat për Bashkimin Evropian, shqiptarët janë të lirë të udhëtojnë në të gjithë kontinentin drejt Francës veriore pa asnjë kufizim viza dhe pasi të dalin nga vendi, shumë prej tyre nisen drejt portit të Manshit të Dunkirk për të hipur në një varkë të vogël me destinacion Britaninë.

Por Buci i tha MailOnline se udhëtimi i tij ishte shumë më i thjeshtë dhe më i shpejtë pasi arriti të thoshte një varg gënjeshtrash dhe tu paguante 4000 paund kriminelëve të organizuar për të marrë një pasaportë italiane e cila i mundësoi atij të fluturonte drejt e në Britani.

“Kam marrë hua disa para për të blerë pasaportën italiane, e cila ishte origjinale dhe kishte të gjitha biometrike dhe e mora në Milano. Është e lehtë për shqiptarët të hyjnë në Itali, kështu që nuk ishte problem. Ajo që nuk doja të bëja ishte të fluturoja nga Milano për në MB, vetëm në rast se një nga djemtë e pasaportës italiane më bënte pyetje dhe unë nuk flas italisht, kështu që udhëtova për në Kroaci dhe fluturova për në Londër prej andej”, tha Buci.

Pasaporta ishte ‘e vërtetë’ por e marrë në mënyrë të paligjshme pasi kishte të dhënat false dhe fotografinë e Bucit, pasi një mashtrues italian bëri aplikimin në emër të tij. Pas marrjes së dokumentit Buci shpjegoi: E dija që njerëzit po përdornin kamionë dhe varkat sapo kishin filluar të ishin rruga e re, por ato ishin të shtrenjta dhe janë gjithashtu të rrezikshme kështu që rruga ime ishte më e lirë dhe më e sigurt. Një herë në Londër u thashë zyrtarëve të Mbretërisë së Bashkuar se jeta ime ishte në rrezik dhe isha viktimë e një grindjeje, me njerëz që përpiqeshin të më vrisnin. Ishte thjesht gënjeshtra dhe më lanë brenda për tre vjet. Kam përdorur pasaportën false italiane për të hyrë në vend dhe më pas kam kërkuar azil në emrin tim. Kam jetuar në Ealing Broadëay dhe kam marrë punë atje në disa restorante dhe kantiere ndërtimi, kalova mirë dhe fitoja para të mira. Në Mbretërinë e Bashkuar merrja 150 £ në ditë, ndërsa nëse do të qëndroja në Burrel do të isha me fat të fitoja 15 £ në ditë dhe kjo do të ishte nëse do të gjeja një punë.

Ai është i kujdesshëm për mënyrën se si jeta e tij fitimprurëse në Londër mori fund, por besohet se mund të ketë ardhur pasi emri i tij u kthye në vëmendjen e autoriteteve të emigracionit kur u përfshi në krim. Besohet se ai më pas u deportua për shkak të kësaj përpara se të merrej ndonjë vendim përfundimtar nëse do t’i jepej statusi i refugjatit në bazë të historisë së tij të rreme se ishte në rrezik. Gjithçka që Buci do të thotë për këtë temë është se ai bëri gabim duke u ngatërruar me turmën e gabuar.

“Bëra disa gjëra që nuk duhet t’i bëja, kështu që u deportova përsëri në Shqipëri. Tani jam kthyer këtu dhe të paktën kam arritur të gjej një punë, por paratë nuk janë aspak si MB. Tani më kanë ndaluar të hyj në Britani për dhjetë vjet dhe nëse përpiqem të kthehem, gjë që është joshëse, por nëse më kapin mund të shkoj në burg për dy vjet, kështu që duhet të mendoj shumë për këtë,” tha ai.

Fillimisht kur filloi kriza e migrimit të paligjshëm nga Shqipëria ishin kamionët që ishin metoda e preferuar edhe pse çmimi i kërkuar ishte 20,000 £, por tani me varkat e vogla që kushtojnë vetëm 3,000 £ ka pasur një rritje të numrave. Zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar zbuluan muajin e kaluar se 12,000 shqiptarë kishin hyrë ilegalisht në vend deri më tani këtë vit dhe MailOnline ka vërtetuar se rreth 2,000 kanë ardhur nga Burreli dhe rajoni i varfër përreth Matit.

Ismeti, është një nga shumë adoleshentët që planifikojnë të shkojnë në MB, duke qëndruar pranë një tabele të veshur mirë duke thënë “Mirë se erdhe në Burrel“.

Ai i tha MailOnline: Pesë nga miqtë e mi kanë shkuar të gjithë në Britani këtë vit dhe të gjithë kaluan me varka. Ata udhëtuan për në Francë dhe pritën në kampe derisa u thanë të hipnin në një varkë dhe tani janë në MB. Dua të shkoj dhe t’u bashkohem asnjëri prej tyre nuk u kap dhe ata tani janë në komunitetin shqiptar në vendin tuaj duke u kujdesur nga familja dhe miqtë që do t’u gjejnë punë. Ata zakonisht gjejnë punë si shoferë ose përfundojnë në lavazhe ose kantiere ndërtimi, ndoshta duke bërë edhe punë lyerjeje, të gjithë punojnë shumë, por unë e di që disa përfundojnë duke punuar për të këqijtë.

Për të theksuar këtë pikë, ai nxori celularin e tij dhe i tregoi MailOnline një video që i ishte dërguar nga një mik në Mbretërinë e Bashkuar që tregonte një fermë kanabisi brenda një shtëpie të njohur si “rritet”.

 “Disa prej tyre përfundojnë duke u kujdesur për këto vende, duke u siguruar që bimët të kujdesen dhe gjithashtu duke u siguruar që bandat e tjera të mos përpiqen të vjedhin drogën. Kam dëgjuar se mund të jetë e rrezikshme dhe nuk dua të përfshihem me këtë. Unë dua të gjej një punë të sigurt. Unë do të marr hua paratë për t’u përballur me familjen time dhe më pas kur të shkoj në Angli dhe të gjej punë, do t’i kthej ato dhe paratë do t’i ndihmojnë gjithashtu prindërit e mi të përmirësojnë shtëpinë. Të gjithë në Burrel dhe rrethinë kanë familje në Britaninë e Madhe dhe paratë i kthejnë në Shqipëri për të ndërtuar shtëpi të reja për familjet e tyre. Nuk ka asgjë këtu për mua, kam mbaruar shkollën dhe nuk kam perspektivë, mund të gjej një punë dhe të fitoj ndoshta 1000 lekë (7,45 £) në ditë nëse jam me fat, mund të fitoj dhjetëfishin e asaj në MB.  Në klasën time në shkollë në vitin e fundit ishin 30 nxënës kur mbaruam tani nga ata vetëm 17 janë ende në Burrel, të tjerët kanë shkuar të gjithë në MB. Në Burrel nuk ka më të rinj,” tha ai.

Kafenetë në Burrel, e cila është shtëpia e ish-mbretit Zog, i cili jetoi në mërgim në Britani gjatë Luftës së Dytë Botërore,  janë kryesisht plot me pleq me shumë pak nën 40 të dukshëm. Në mesin e atyre që pinin kafe dhe pinin duhan ishte Kujtimi, 62 vjeç, një saldator i veshur me kapelë “London”, i cili zbuloi se djali i tij Leonardo kishte hyrë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar tetë vjet më parë në pjesën e pasme të një kamioni.

“Unë e mbaj këtë kapele sepse më kujton djalin tim në Londër. Ai është fëmija im i vetëm dhe më mungon, por të dy e dimë se ai nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të shkonte në Angli. Leonardo punon si piktor dhe dekorator dhe kujdeset për babanë e tij dhe më dërgon çfarë të mundet dhe i është thënë se mund të qëndrojë në Angli deri vitin e ardhshëm kur do të aplikojë përsëri. Ai mori hua paratë nga halla e tij për të hyrë në MB me një kamion dhe muajin e kaluar isha shumë i lumtur sepse ai erdhi të më vizitonte për herë të parë pas vitesh. Unë jam vetëm sepse gruaja ime dhe nëna e tij vdiqën, ajo ishte shumë e sëmurë dhe paratë që Leonardo fitonte nga punët e tij do t’i dërgonte tek ne për faturat mjekësore, por mjerisht ajo nuk ia doli. Nuk kishte asgjë për të këtu, kështu që ai u largua me një kamion kur ishte 25 vjeç dhe është kthyer vetëm disa herë në Burrel, por po të isha i ri do të largohesha edhe këtu. Mbretëria e Bashkuar është një vend shumë më i mirë për të jetuar dhe gjetur punë, kjo është arsyeja pse të gjithë të rinjtë e lënë atë të përmirësohet sepse nuk ka mundësi. Rrugët e Burrelit janë bosh nga të rinjtë, ata janë të gjithë në Londër, miqtë e mi më thonë se kanë nipër dhe mbesa që kanë shkuar në Britani të Madhe me varka të vogla, duket e rrezikshme, por ndonjëherë duhet të rrezikosh për të përmirësuar jetën tënde” tha ai.

Për të provuar dhe frenuar rrjedhën, Britania po financon një program prej 8.3 milionë funtesh gjatë katër viteve, i cili synon të kundërshtojë videot e Tik Tok dhe reklamat e tjera të mediave sociale që promovojnë udhëtime me çmime të ulëta nga Franca në MB për emigrantët e paligjshëm. I nisur nga ambasadori Alastair King-Smith, qëllimi është të ndihmojë të rinjtë shqiptarë të gjejnë punë dhe t’i trajnojnë ata në kompjuter dhe gjuhë, në mënyrë që ata të mund të jenë një pasuri për vendin e tyre dhe jo bandat kriminale në MB.

Në një video të transmetuar në lajmet televizive, diplomati paralajmëroi: Mesazhi im për këdo që mendon të udhëtojë ilegalisht në MB është të presësh. Mos shkoni tani dhe mos rrezikoni jetën tuaj. Ajo që shfaqet në rrjetet sociale nuk është realitet. Qëndroni këtu dhe aplikoni ligjërisht për vizë. Mos udhëtoni ilegalisht. Mesazhi im për prindërit dhe familjet është ky. Kriminelët dhe trafikantët po shfrytëzojnë fëmijët tuaj dhe po i detyrojnë ata në rrugën e krimit. Mos i lini të largohen.

Por pasi pa videon, Ismeti thjesht ngriti supet dhe tha: Kjo nuk do të më ndalojë mua dhe kjo nuk do t’i ndalojë miqtë e mi. Ne do të shkojmë akoma.

Mësuesja e anglishtes Lindita Beqiri, e cila jeton në Burrel, tregoi për MailOnline se si kishte parë një fluks të studentëve që dëshironin mësimin privat të gjuhës muajt e fundit. Ajo tha: Kam pasur shumë pyetje nga të rinjtë që duan të mësojnë anglisht, gjithçka filloi disa muaj më parë dhe studentët më thonë hapur se po planifikojnë të shkojnë në MB. Të gjithë kanë miq ose familje atje dhe u është thënë se si të kalojnë nëpër varkat e vogla dhe pasi të jenë atje mund të gjejnë një punë dhe të fitojnë para. Nuk ka të ardhme për ta këtu, prandaj të gjithë duan të shkojnë në Angli, të cilët do të donin të qëndronin këtu dhe të punonin për disa paund në ditë kur mund të merrnit 100 £ në ditë në Londër. Këtu në Burrel nuk ka punë të mira dhe nuk ka asnjë perspektivë për të marrë një të tillë dhe për të fituar para, të gjithë djemtë e rinj thjesht duan të shkojnë në Britani dhe të fitojnë para atje. Anglia ka nevojë për njerëz që të punojnë atje, kështu që nuk e kuptoj pse ata thjesht nuk e bëjnë më të lehtë për shqiptarët të arrijnë atje në vend që të rrezikojnë jetën e tyre me varka të vogla. Të gjithë miqtë e mi kanë fëmijë që duan të shkojnë në Angli dhe duan të japin mësim në mënyrë që të kuptojnë veten kur të arrijnë atje, nëse mund të flasin anglisht, do t’u gjejë një punë.

Duke dëgjuar mbledhjen tonë në një bar kafe, një kamerier na u afrua dhe filloi bisedën, duke refuzuar të zbulojë emrin e tij, njeriu zbuloi se si ai ishte dëbuar gjithashtu së fundmi nga MB. Ai tha për MailOnline: Mund të shkoj lehtësisht në Francë sepse nuk ka kërkesa për viza sepse Shqipëria po aplikon për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian. Arrita në Dunkirk dhe sapo pyeta se ka shumë kurdë dhe ndërmjetës shqiptarë atje që ofrojnë udhëtime nëpër Kanal ose ju u dërgoni atyre mesazhe në Facebook ose TikTok.

 Kisha para nga familja ime dhe pagova gjysmën dhe më pas do t’u paguaja kontrabandistëve pjesën tjetër kur të shkoja në Britani. Unë do të kisha gjetur një punë në ndërtim ose në një kultivim (kanabisi) që të dyja janë të lehta për t’u gjetur. Kishte rreth 20 njerëz në varkën time dhe kur arritëm në Angli askush nuk na pa dhe grupi sapo vrapoi në qytet. Kisha numrin e dikujt në Oksford dhe shkova atje dhe po kërkoja punë, por disa ditë pasi mbërrita, pati një bastisje nga njerëzit e imigracionit dhe u dëbova. Tani po punoj në Burrel për t’i paguar kontrabandistët atë që kam borxh dhe gjithashtu për të kursyer sërish para sepse do të përpiqem përsëri, edhe pse e di që mund të burgosem nëse më kapin.

Ralf Gjoni, një ish-deputet shqiptar dhe partner menaxhues i Global Pro Group, i cili siguron punonjës ligjorë në MB, fajësoi Home Office për krizën.

Është një dështim skandaloz nga autoritetet britanike për të menaxhuar skenarin e vizave, veçanërisht pas Brexit, dhe është e padrejtë të fajësohen shqiptarët për situatën aktuale. Britania ka dështuar në trajtimin e duhur të Brexit-it dhe tani ka mungesa në fuqinë punëtore për shoferët, infermierët, njerëzit e IT-së dhe punonjësit e kujdesit dhe ata nuk kanë njerëz për të mbushur këto vende të lira. Nëse viza e punës do të trajtohej më mirë, atëherë rezultati do të ishte shumë më i mirë, por Home Office ka dështuar ta liberalizojë atë dhe kështu ju merrni një rritje të numrave që kalojnë ilegalisht. Për mendimin tim, shumica janë kryesisht emigrantë ekonomikë nga Shqipëria veriore, sepse ajo pjesë e vendit është shumë e varfër, por ata janë punëtorë dhe punëtorë. Por në të njëjtën kohë ata e dinë se nuk mund të shkojnë legalisht, kështu që ata udhëtojnë ilegalisht dhe kur arrijnë atje ata kërkojnë azil mbi baza të pabaza dhe që Ministria e Brendshme beson dhe më pas autoritetet zgjasin dhe vonojnë të gjithë zinxhirin e trajtimit të kërkesave për azil. ka rezultuar në ngarkesën aktuale.

Kjo do të ishte kaq e lehtë për t’u zgjidhur, por britanikët duket se e bëjnë më të vështirë për njerëzit që duan të punojnë dhe që kanë aftësitë për të hyrë legalisht në vend. Kjo mendësi duhet të ndryshojë. Në këndvështrimin tim modest, autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar kanë dështuar të kontrollojnë kufijtë e tyre si duhet dhe të përpiqen të kompensojnë rrëmujën që i pikturojnë shqiptarët negativisht për këto probleme. Përfundon në faktin se Britania e donte Brexit-in, por ata nuk dinin si ta trajtonin atë dhe kjo është se si duket një rrëmujë e vërtetë mungesash dhe migrimi ilegal. Sipas raporteve se shumica janë burra beqarë të aftë, nuk jam i sigurt për statistikat, por nëse do të konfirmohej nga Zyra e Brendshme, atëherë mund ta shpjegoja vetëm në dritën e dinamikave kulturore lokale të një shoqërie paternaliste, ku burrat marrin hapi i parë i rrezikshëm drejt së panjohurës për të mbrojtur gratë dhe motrat e tyre nga rreziqet e kalimit. Por numrat duhet të konfirmohen zyrtarisht fillimisht. Asgjë nga këto nuk do të ndodhte nëse do të ekzistonte një proces i arsyeshëm i vizës së punës.

Sinqerisht nuk e kuptoj pse Home Office nuk po i kthen në shtëpi ata që kalojnë kufirin ilegalisht, veçanërisht kur niveli i bashkëpunimit mes Londrës dhe Tiranës është i shkëlqyer. Ndërsa Shqipëria mund të ketë një mijë e një probleme varfërie, korrupsioni dhe padrejtësie, ajo është një anëtare e NATO-s dhe një vend i sigurt. Realiteti është se Britania e Madhe ka mungesë të fuqisë punëtore dhe ka mijëra njerëz këtu në Shqipëri të gatshëm të vijnë dhe të punojnë atje për të plotësuar këto vende të lira, por procesi për të marrë një vizë në Mbretërinë e Bashkuar është i tmerrshëm dhe poshtërues,” tha Gjoni./m.j

Back to top button