“The Sun” thirrje britanikëve: Mos shkoni në Maldive, biletat për në Shqipëri janë vetëm 27 paund! Ksamili është parajsë

Gazeta e përditshme britanike “The Sun” ka publikuar një shkrim për Shqipërinë dhe plazhet fantastike që ajo. Në llogarinë në internet, u bëhet thirrje britanikëve që të mos zgjedhin Maldivet, por një vend pranë tyre dhe me çmime të biletave më pas se 30 paund.

“Pushuesit britanikë mund të udhëtojnë në një pikë të nxehtë evropiane që është njësoj si Maldivet për më pak se 30£. Për shkak të plazheve të saj me rërë, ujërave të pacenuara dhe shtëpizave piktoreske prej druri, Maldivet janë një destinacion ëndrrash – por vjen me një çmim të lartë”, thotë shkrimi.

Më tej, flet për rritjen e turistëve gjatë muajve të fundit, falë edhe popullaritetit në rrjetet sociale nga influencerat e huaj.

“Për pushuesit që duan të provojnë një pjesë të parajsës, por nuk mund të shpenzojnë 800 £ në fluturimet e kthimit, ata do të jenë të kënaqur të dinë se ka një alternativë shumë më afër shtëpisë.

Shqipëria ndodhet midis Malit të Zi dhe Greqisë dhe destinacioni ka parë një fluks vizitorësh në vitet e fundit. Rritja e popullaritetit të vendit është kryesisht falë ushtrisë së TikTok dhe influencuesve të mediave sociale që kanë pushuar në Rivierën Shqiptare.”

“The Sun” thirrje britanikëve: Mos shkoni në Maldive biletat për në Shqipëri janë vetëm 27 paund! Ksamili është parajsë, “The Sun” thirrje britanikëve: Mos shkoni në Maldive, biletat për në Shqipëri janë vetëm 27 paund! Ksamili është parajsë
Pamje nga Saranda, publikuar nga britanikja “The Sun”

“The Sun” shkruan dhe për Ksamilin, për të cilin thotë se pavarësisht se është një fshat i vogël e 4 orë larg me makinë nga Tirana, është një parajsë me ujë të kristaltë e me ishuj të vegjël.

“Një nga zonat më të njohura është një fshat i vogël në jug i quajtur Ksamil. Videot e resortit bregdetar – i cili krenohet me ujërat bruz me atë që një grup udhërrëfyes turistik e përshkruan si një “ndjesi Bora Bora” – kanë mbledhur më shumë se 60 milionë shikime në TikTok.

Shumë sugjerojnë se është si të vizitosh Maldivet – por dukshëm më pak i kushtueshëm. Një influencuese ukrainase ka lavdëruar së fundmi Ksmail në një video në Instagram”, vijon shkrimi.

“Ksamili është një nga vendet më befasuese që kam vizituar në Ballkan. Ky fshat është shtëpia e ushqimeve të shijshme të detit, një deti shumëngjyrësh dhe ishujsh të bukur që ndodhen një hedhje guri larg fshatit”, ka shkruar influencerja Yuliia Berkuta.

Yuliia nuk është e vetmja që ka lavdëruar Ksamilin, parajsën evropiane. Krijuesja e përmbajtjes së udhëtimeve, Caitlyn, e cila njihet si the.wanderlust.times, postoi një video në lidhje me udhëtimin e saj të fundit. “Ju gjeni Maldivet Evropiane dhe janë një nga vendet më të lira ku keni udhëtuar.”

“The Sun” thirrje britanikëve: Mos shkoni në Maldive biletat për në Shqipëri janë vetëm 27 paund! Ksamili është parajsë, “The Sun” thirrje britanikëve: Mos shkoni në Maldive, biletat për në Shqipëri janë vetëm 27 paund! Ksamili është parajsë
Pamje nga Tirana, publikuar nga britanikja “The Sun”

“The Sun” thotë se fluturimet kushtojnë deri në 28£, me WizzAir, EasyJet dhe British Airëays që të gjitha ofrojnë linja direkte për në Tiranë, kryeqytetin e vendit. Nga Tirana, është katër orë me makinë deri në Ksamil në bregdetin jugor.

Një tjetër mundësi është të fluturoni për në Korfuz dhe më pas të kapni një nga pesë tragetet e përditshme për në Sarandë. Fluturimet e kthimit në Korfuz me EasyJet mund të kushtojnë për më pak se 60 £ për person.

Back to top button