Planeti “pushtohet” nga vapa përvëluese, ekspertët japin alarmin: Temperaturat do të shkojnë në…

Prej disa ditësh e gjithë Europa është përfshirë nga një masë e të nxehtit afrikan, por vala përvëluese pritet të vijojë edhe përgjatë javës së ardhshme edhe në të tjera shtete të botës.

Eksperët paralajmërojnë rritje temperaturash të cilat në disa shtete pritet të arrijnë në 50 gradë celcius.

Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e huaja, sipas të cilave Evropa Jugore dhe Afrika Veriore do të “pushtohen” nga moti i nxehtë.

Temperaturat në këto vende do të arrijnë kulmin rreth 45 gradë celsius (113F), por pjesë të Afrikës veriore mund të arrijnë edhe 50 gradë Celsius (112F).

Pjesët jugore të SHBA-së dhe Meksika veriore do të vuajnë gjithashtu temperatura shumë mbi mesataren për pjesën më të madhe të javës së ardhshme.

Temperaturat atje do të jenë rreth 40 gradë Celsius (100F) dhe nuk do të zbresin nën 30C (86F).

Në Kanada parashikohen stuhi të forta, të cilat sjellin tornado, breshër dhe shi të dendur.

India, nën-kontinenti dhe pjesët perëndimore të Mianmarit do të përfshihen nga reshje të dendura shiu, deri në 50 cm në pesë ditë.

Kina jugore do të ndjejë efektet e stuhisë tropikale Talim, e cila ka të ngjarë të zbresë në tokë pranë provincës Hainan të hënën vonë ose herët të martën.

Më shumë përmbytje të lumenjve ka të ngjarë të ketë në Korenë e Jugut. Shira të dendur priten gjithashtu në Japoninë e afërt.

Back to top button