Biden ka probleme të shëndetit mendor?! Taktikat që përdor ekipi i tij për ta fshehur në daljet publike

Edhe pse 81 vjeç, Joe Biden duket se nuk ka ndërmend të heqë dorë nga kandidimi si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Ai po vijon fushatën përballë Donald Trump, pavarësisht se në publik janë ngritur plot dilema për shëndetin e tij mendor, nisur edhe nga incidentet jo të pakta që shkakton në daljet publike. Po çfarë po ndodh vërtet me Biden dhe a është ai i aftë për të qëndruar ende në krye të shtetit më të fuqishëm në botë?

“Wall Street Journal” i ka kushtuar një artikull këtij dikutimi, duke ngritur dyshime se rrethi i ngushtë i presidentit të SHBA-ve, po punon prej kohësh për të fshehur problemet e 81-vjeçarit. Sipas medias amerikane, ka pasur një kontroll të shtuar mbi presidentin në vazhdën e performancës së tij katastrofike në debat kundër kandidatit republikan Donald Trump në qershor.

Sipas “WSJ”, rrethi i brendshëm i Bidenit, i përbërë nga këshilltarë të lartë, Anita Dunn, Steve Ricchetti, Mike Donilon, Annie Tomasini dhe Anthony Bernal ka punuar si ‘roje për presidentin’.

Grupi përdor një sërë taktikash, duke përfshirë caktimin vetëm të takimeve të hershme, mos marrjen e pyetjeve të pashqyrtuara në forume publike dhe refuzimin e intervistave të profilit të lartë me gazetarë të respektuar. Ndërkohë, Biden këmbëngul se vetëm ‘Zoti i Plotfuqishëm’ mund ta bindë atë të largohet nga gara presidenciale.

Sjellja e Bidenit pas dyerve të mbyllura, në Zyrën Ovale, në Air Force One dhe në takime në mbarë botën përshkruhet në të njëjtën mënyrë nga ata që e shohin rregullisht në veprim. Ai është shpesh i mprehtë dhe i fokusuar. Por ai gjithashtu ka momente, veçanërisht vonë në mbrëmje, kur mendimet e tij duken të ngatërruara dhe ai del nga mesi i fjalisë ose duket i hutuar. Ndonjëherë ai nuk i kupton pikat më të imta të detajeve të politikës. Herë pas here harron emrat e njerëzve, shikon bosh dhe lëviz ngadalë nëpër dhomë.

Raporti i ri sugjeron që për t’iu kundërvënë akteve të tilla si ato që u panë në debatin me Trump, ekipi i tij mban takime me publikun për të përgatitur vërejtjet.

Në disa raste, ekipi i lartë i Biden-it ka kontaktuar me gazetarët një natë përpara ngjarjeve të planifikuara për të pyetur se cilat mund të jenë pyetjet e tyre. Ekipi madje kufizon ndërveprimet e Biden me ligjvënësit e lartë demokratë. Për shembull, Biden nuk e thirri udhëheqësin e shumicës në Senat, Chuck Schumer deri një javë pas debatit.

Sipas raportit të WSJ, puna e Tomasinit brenda administratës ‘shkon përtej kujdesit për presidentin’, edhe pse nuk jepen detaje. Mike Donlion, një tjetër anëtar i rrethit të brendshëm të Biden që kthehet në administratën e Obamës, është kryestrategu për fushatën e rizgjedhjes së presidentit.

Ricchetti është gjithashtu një zotërues i administratës së Obamës, tani i listuar si këshilltari kryesor i Biden. Edhe Bernal bënte pjesë në epokën e Obamës, duke shërbyer si asistent i posaçëm i Dr. Jill Biden përpara se të merrte rolin e organizimit të udhëtimeve për nënpresidentin e atëhershëm. Që nga fitorja e Biden në zgjedhjet e vitit 2020, Bernal ka punuar si këshilltar i lartë i Zonjës së Parë.

Raporti i “WSJ” përmend një takim me kancelarin gjerman Olaf Scholz në qershor 2022, i cili nuk u zhvillua kurrë si një shembull i punës së grupit.  Mosparaqitja e Biden e befasoi Scholz-in me Sekretarin e Shtetit Antony Blinken që u shfaq në vend të tij.

Një shembull tjetër vjen në formën e një ngjarjeje në qytetin e Nju Jorkut në vjeshtën e vitit 2023, kur Biden u ndesh në një pyetje për Lindjen e Mesme, duke nxitur ndihmësit të ndërhynin dhe ta ndihmonin duke i pëshpëritur në vesh.  Në një ngjarje të ngjashme verën e kaluar, Biden nuk mori pyetje dhe u përshkrua si ‘i brishtë’ nga të pranishmit, duke harruar në një moment fjalën për veteran.

Shtëpia e Bardhë është kthyer në mënyrë të vendosur në modalitetin e kontrollit të dëmtimit pasi u  zbulua se mjeku personal i Biden u takua me një neurolog të lartë dhe specialist të Parkinsonit në Shtëpinë e Bardhë. Mjeku personal i Biden, Kevin O’Connor, theu protokollin të hënën, duke lëshuar një letër që shpjegonte pse Dr. Kevin Cannard vizitoi Shtëpinë e Bardhë tetë herë në tetë muaj.

Sekretarja e shtypit Karine Jean-Pierre shtoi thashethemet të hënën duke thënë se presidenti është vizituar tre herë me një neurolog. Cannard është një specialist i çrregullimeve të lëvizjes në Qendrën Mjekësore Walter Reed në Maryland.

Më vonë të hënën, O’Connor lëshoi ​​një letër me lejen e Bidenit dhe Cannard-it dhe konfirmoi se Cannard kishte qenë neurologu që vlerësoi presidentin në secilën nga tre studimet e tij fizike që kur ai mori detyrën.

Por shumica e vizitave të Cannard në Shtëpinë e Bardhë ishin në përputhje me rolin e tij si specialist i bashkangjitur në Njësinë Mjekësore të Shtëpisë së Bardhë, duke trajtuar pacientë për një sërë çështjesh neurologjike në Shtëpinë e Bardhë për një duzinë vjet, tha O’Connor.

Cannard bëri udhëtime të ngjashme në Shtëpinë e Bardhë gjatë administratës së Obamës, sipas regjistrave të vizitorëve, dhe gjatë administratës Trump, e cila nuk publikoi regjistrat e vizitorëve – sipas një personi të njohur me çështjen, i cili foli në kushte anonimiteti.

Cannard pati një vizitë me mjekun personal të Biden këtë janar në klinikën e Rezidencës së Shtëpisë së Bardhë, disa javë përpara vizitës fizike të presidentit në shkurt.

Back to top button