Ç’dihet për Grigor Përliçev?

I/E nderuar lexues!

Grigor Përliçev (1830-1893) është poet maqedonas që punoi si mësues i greqishtes në disa qytete të ndryshme të Maqedonisë e më pas edhe në Tiranë. Studioi tekstet e historisë së popullit shqiptar dhe ka shkruar në bazë të tyre një poemë për Skënderbeun në greqisht. Poema mbeti në dorëshkrim.

Në të poeti i këndon me ton të ngritur patetik heroizmit të luftëtarëve shqiptarë dhe të prijësit të tyre, Skënderbeu është dhënë si mbrojtës i popujve të tjerë të Evropës. Vepra është përkthyer dhe botuar shqip më 1967 prej S.Çomorës./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ç’dihet për Grigor Përliçev?
Ç’dihet për Grigor Përliçev?
Ç’dihet për Grigor Përliçev?
https://3.bp.blogspot.com/-E44c_4WW84s/Wk5uAFc452I/AAAAAAAAOCI/W5potcJ9r88UHSwY2CKKsV2ATcZJ0TzRACLcBGAs/s640/grigor.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-E44c_4WW84s/Wk5uAFc452I/AAAAAAAAOCI/W5potcJ9r88UHSwY2CKKsV2ATcZJ0TzRACLcBGAs/s72-c/grigor.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/cdihet-per-grigor-perlicev.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/cdihet-per-grigor-perlicev.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy