KUJTESË: Gramoz Palushi, djaloshi që u vra barbarisht pasi Greqia humbi me Shqipërinë në futboll

Nuk ka nevojë të ndalim më gjatë për të përshkruar dhe shpjeguar deri në detaje emocionet e një nate të paharueshme, mjafton vetëm të përmendim datën e saj dhe çdo gjë tjetër është e tepërt…4 shtator, 2004!

As më pak e as më shumë, por kampionia e Europës do të binte në Tiranë, për t’u mposhtur nga 11 lojtarë të deklaruar në fushë, por edhe nga 15.800 njerëz në shkallët e stadiumit, që kurrsesi nuk mund të quheshin tifozë. Sepse tifozët janë ata që qëndrojnë dhe shijojnë spektaklin që ofrohet për ta, por njerëzit që ishin të pranishëm në “Qemal Stafa” asokohe, dukej sikur kishin pushtuar fushën dhe nuk lejonin lojën të zhvillohej normalisht.

Nuk kishte sesi të ndodhte ndryshe, Greqia mund të ishte një hirushe e bukur kudo tjetër, por jo në Shqipërinë e atëhershme. Falë golave të Muratit dhe Aliajt, kuqezinjtë do të fitonin një sfidë me vlerën e një Europiani ose Botërori për ta. Festimet zgjatën deri në orët e para të mëngjesit dhe i kaluan kufijtë.

Të shumtë ishin ata që guxuan duke festuar edhe në Greqi, me flamur shqiptar, teksa atje fatkeqësisht do të shënohej edhe një viktimë. Ai quhej Gramoz Palushi dhe ra për flamur. Një vrasës grek do i merrte jetën Palushit me thikë në Zakinthos, sepse festonte fitoren e Shqipërisë.

“Po festonim fitoren e Shqipërisë. Një turmë grekësh sulmuan nga një magazinë dhe u plagosën shtatë shqiptarë, mes të cilëve edhe Gramozi. Gramoz Palushi ka pasur vështirësi pas plagosjes. Ai ka shkuar në spital, por pasi e kanë kuptuar se ishte shqiptar, personeli i spitalit nuk ia ka hapur derën”, do të shprehej Imer Elezi, mik i Gramozit. Vrasësi ishte Panajotis Kladhis, greko-amerikani fillimisht u dënua me burgim të përjetshëm, ndërsa më pas do t’i ulej dënimi me 22 vite burg. Askush nuk e harron, Gramoz Palushi është njëri prej nesh dhe ra për flamur! /Shqipëria.ch/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10320,Camëri,131,Editorial,2328,Ekonomi,602,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1674,Iliridë,327,Kosovë,3048,Kulture,811,Luginë,71,Moti,2,Politik,2083,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,613,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: KUJTESË: Gramoz Palushi, djaloshi që u vra barbarisht pasi Greqia humbi me Shqipërinë në futboll
KUJTESË: Gramoz Palushi, djaloshi që u vra barbarisht pasi Greqia humbi me Shqipërinë në futboll
https://3.bp.blogspot.com/-RChpM92Yd9Y/W47-93chjCI/AAAAAAAAYFM/Y6LOyK-c9QMcbiFi46UPBHjRRmNfW6c9gCLcBGAs/s640/gramoz-palushi-696x426.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-RChpM92Yd9Y/W47-93chjCI/AAAAAAAAYFM/Y6LOyK-c9QMcbiFi46UPBHjRRmNfW6c9gCLcBGAs/s72-c/gramoz-palushi-696x426.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/kujtese-gramoz-palushi-djaloshi-qe-u.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/kujtese-gramoz-palushi-djaloshi-qe-u.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy