Sociologët ngrenë alarmin: Braktisja e fshatrave në Shqipëri, alarmante!

Momentalisht situata e braktisjes së fshatit dhe zhvendosja e popullsisë drejt qytetit është alarmante. Sociologët kërkojnë që të investohet, në mënyrë që zonat rurale të mos shpopullohen. Kjo zhvendosje e popullsisë me ritme kaq të shpejta rrezikon një sërë problemesh në kryeqytet.

Lëvizja e shqiptarëve nga fshati drejt qytetit ka një ndikim të jashtëzakonshëm në shoqëri. Shifrat zyrtare të bashkisë së Tiranës tregojnë se çdo ditë në kryeqytet vijnë 70 persona, ndërkohë që projeksionet e divizionit të popullsisë së OKB- së ngrejnë alarmin se në të ardhmen, zonat rurale do braktisen tërësisht.

“Këtu përqëndrohen shumë njerëz, të cilët jetojnë me mënyrën e jetesës që kanë pasur në krahina; transferojnë këtu edhe konfliktet. Tirana nuk ka fuqi t’i rishoqërizojë ata me mentalitete urbane, kështu që më shumë po ruralizohet vetë”, është shprehur sociologu Zyhdi Dervishi.

“Grumbullimi i banorëve me shumicë dhe në zona të pasistemuara, në zona urbane të rrëmujshme do të ndikojë që të shfaqen shumë sëmundje profesionale, do të ketë shumë njerëz në depresion dhe do të ndihen të vetmuar mes turmës. Grumbullimi i njerëzve në zona të përqendruara, në banesa që nuk kanë ajrimin dhe dritën e mjaftueshme do të thotë që do të shtohen edhe sëmundjet kancerogjene.”

Burimi: Top Channel/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11438,Camëri,133,Editorial,2616,Ekonomi,709,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1826,Iliridë,377,Kosovë,3471,Kulture,925,Luginë,77,Moti,2,Politik,2314,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,561,Video,678,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Sociologët ngrenë alarmin: Braktisja e fshatrave në Shqipëri, alarmante!
Sociologët ngrenë alarmin: Braktisja e fshatrave në Shqipëri, alarmante!
https://3.bp.blogspot.com/-lI6YF1ES1UM/W7eZPE6XI4I/AAAAAAAAZQM/a9u2BkSY0aE51PjG-YV_Oy_2q8L-P6BigCLcBGAs/s640/640-0-5bb5176f5322f.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-lI6YF1ES1UM/W7eZPE6XI4I/AAAAAAAAZQM/a9u2BkSY0aE51PjG-YV_Oy_2q8L-P6BigCLcBGAs/s72-c/640-0-5bb5176f5322f.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/sociologet-ngrene-alarmin-braktisja-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/sociologet-ngrene-alarmin-braktisja-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy