Në vitin 1911, New York Times shkruante për bukurinë e shqiptarëve dhe trimërinë në luftën kundër turqve (Dokument)

Në arkivat e prestigjiozes amerikane, New York Times, gjendet një artikull i datës 21 maj 1911, ku përshkruhen veç tjerash veçoritë e popullit shqiptar.

Artikulli përshkruan se si shqiptarët “janë të bukur dhe të talentuar”.

Përshkruhen si skocezët në shekullin e 17-të.

“Shqiptarët janë një nga racat më të bukura në Europë. “Fizikisht shqiptarët janë raca më e bukur në Evropë. Gratë shqiptare janë shumë të bukura, me flokë të errëta, dhe më së shumti kanë sy me ngjyrë.

Mënyra e tyre e të ecurit është një tjetër element që të bën për vete, e sidomos mënyra e tyre e të kërcyerit dhe vallet e tyre kur konkurrojnë në Serbi.

Herën e parë që unë pashë vallet e tyre, ata më dhanë një kënaqësi të veçantë”, thuhet në artikull.

“Shqiptarët janë elegantë dhe të fortë gjithashtu. Është e vërtetë, ata janë shumë të bukur dhe shumë të talentuar. Janë si skocezët në shekullin e shtatëmbëdhjetë.

Dhe unë do të thotë se ata janë raca më e mirë në Ballkan nga ana intelektuale dhe fizike.

Edhe në Konstandinopojë, do të shihni se ushtarët dhe zyrtarët më të mirë janë Shqiptarë”, thuhet në artikull, të cilin e ka risjellur Adrian Llazaj dhe që është riaktualizuar me titull “NYT: Shqiptarët, raca më e bukur në Europë”. /Express/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Në vitin 1911, New York Times shkruante për bukurinë e shqiptarëve dhe trimërinë në luftën kundër turqve (Dokument)
Në vitin 1911, New York Times shkruante për bukurinë e shqiptarëve dhe trimërinë në luftën kundër turqve (Dokument)
https://1.bp.blogspot.com/-iosscjRc4Uw/XDj1xbiDQEI/AAAAAAAAekw/1px2EIDDYlY_f5rpCMEJlRvVrRzL7CHVwCLcBGAs/s640/auto_dokument1422302089-640x348.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-iosscjRc4Uw/XDj1xbiDQEI/AAAAAAAAekw/1px2EIDDYlY_f5rpCMEJlRvVrRzL7CHVwCLcBGAs/s72-c/auto_dokument1422302089-640x348.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/ne-vitin-1911-new-york-times-shkruante.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/01/ne-vitin-1911-new-york-times-shkruante.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy