"Enver Hoxha e bëri Shqipërinë Korenë e Veriut të Europës"

Në intervistën e mbrëmshme në studion e gazetarit italian Bruno Vespa, u përmend edhe Enver Hoxha si dhe periudha e historisë shqiptare para viteve ’90.

Vespa e kujtoi atë periudhë me një përpjekje të tij për të ardhur në Shqipëri dhe vlerësoi sjelljen e diplomacisë shqiptare të kohës:

“Për mua, të flas me shefin e një Shqipërie demokratike përbën një farë përshtypje, sepse unë në fillim të viteve ’80, kur ishte ende regjimi i vjetër i Enver Hoxhës, ambasadorët më dhuronin të gjitha veprat e Enver Hoxhës, gjithë veprën e plotë të Enver Hoxhës dhe shumë konjak shqiptar. Po bëja bisedime, do të isha gazetari i parë i huaj që do të vija në Shqipëri. Konjaku ishte shumë i mirë. Nuk u bë asgjë, më pas ndodhi revolucioni”.

Por shefi i qeverisë së majtë shqiptare duke folur për Shqipërinë e para ’90-s, pak më herët në intervistë e krahasoi Enver Hoxhën me Kim Jong.

“Dikur sillnim këtu dëshpërimin, pas një regjimi që e bëri Shqipërinë Korenë e Veriut të Europës” – tha kreu i socialistëve, Rama.

“Çdo vend ka problemet e tij” – tha gjatë intervistimit Vespa.

Për Ramën “Shqipëria ka bërë me të vërtetë hapa prej gjiganti, por duhet të luftojmë sepse ka shumë punë për të bërë për t’u modernizuar dhe për t’u futur në këtë Europë që e kemi ëndërruar gjithmonë”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: "Enver Hoxha e bëri Shqipërinë Korenë e Veriut të Europës"
"Enver Hoxha e bëri Shqipërinë Korenë e Veriut të Europës"
https://2.bp.blogspot.com/-GC-eSlVb8B0/XH_xPiq0t7I/AAAAAAAAjKs/TzJ0PGCQcl4S6-UoHthKxGwHbh9apzUZQCLcBGAs/s640/narcist-komplet-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-GC-eSlVb8B0/XH_xPiq0t7I/AAAAAAAAjKs/TzJ0PGCQcl4S6-UoHthKxGwHbh9apzUZQCLcBGAs/s72-c/narcist-komplet-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/enver-hoxha-e-beri-shqiperine-korene-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2019/03/enver-hoxha-e-beri-shqiperine-korene-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy